פעולות שטח מקדימות של תמ"א 38

 
 

 פעולות שטח מקדימות של תמ"א 38

 

לאחר סיום שלבי ההכנות, הבדיקות, השגת האישורים הרשמיים במסגרת תמא 38, מגיע שלב הביצוע בשטח של התכניות – חיזוק המבנה וניצול זכויות הבנייה החדשות שניתנו לבניין. כמעט בכל המקרים ביצוע של תמ"א 38 בבניין דירות אינו מצריך פינוי של הדיירים, והעבודות מתבצעות ללא הפרעה פיזית לשטחי הדירות הקיימים, בניגוד גמור כמובן לשיטת פינוי בינוי, שבה כל הבניין מפונה, ולאחר מכן נהרס על מנת להקים אחד חדש במקומו.

 רעידות אדמה

נתוני בדיקות הנדסיות


אחד השלבים הראשונים בבדיקות ההיתכנות של יישום תמא 38 לבניין כלשהו היא בדיקה הנדסית, שקובעת האם יש צורך בחיזוק. כשלב ראשון בביצוע תמ"א 38 הקבלן המבצע בוחן את הבדיקה ההנדסית הזו, ונערכות בדיקות מקיפות נוספות לקביעת סוג החיזוקים שיש לבצע. כמובן שהעבודות לא מתחילות ללא תכנית מקיפה שמוסכמת על הדיירים. זו תכנית שלרוב תכלול גם תכנון מקצועי של אדריכל, בייחוד לנושא תוספת הבנייה שמצריך תכנון ועיצוב מתאימים, בין אם מדובר על תוספת קומה, תוספת לדירות קיימות או כל שיטה אחרת.

 

בחירת גוף מבצע


תמא 38 מאפשרת מבחינת המודל שלה כמה אפשרויות של ביצוע עבור דיירי הבניין. חשוב לזכור שזכויות הבנייה שייכות לבעלי הדירות בלבד, ולכן הם זכאים להחליט באיזה אופן ליישם אותן. זאת בניגוד לשיטת החידוש העירונית השנייה, שהיא פינוי בינוי, ובה לרוב מעורבת חברה קבלנית גדולה ולא הדיירים ישירות.

בפני הדיירים כמה אפשרויות של הגוף והדרך של ביצוע חיזוק המבנה:
• תהליך עצמאי: אפשרות פחות נפוצה ומסובכת יותר. הדיירים אחראים על יישום תמ"א 38 בבניין כולל השגת כל היתרי הבנייה, האגרות, מציאת קבלן ופיקוח, וכמובן מכירת הדירות החדשות שנוספו לבניין, אפשרות שמחייבת העמדת הון עצמי רב לביצוע הפרוייקט.

• ליווי מקצועי מלא: ישנן חברות שמתמחות ביישום פרויקטים של תמא 38 והן עושות את כל התהליך של היתרי הבנייה, התשלומים השונים, עבודה מול קבלנים ומכירת הדירות החדשות, בתמורה כמובן לאחוזים או תשלום מסוים מעבר לרווחים מתוספות הבנייה.

• קבלן מבצע: אפשרות זו היא שילוב של שתי הראשונות, הדיירים בוחרים קבלן תמ"א 38 לביצוע העבודות, כאשר ההתחייבות הכספית היא על הקבלן, שבתמורה מקבל את זכויות הבנייה והרווחים מהן שייכים לו. לדיירים אין סיכון והם מקבלים בניין משופר ומחוזק בעל ערך גבוה יותר.

 

קביעת עלויות ברורה


לאחר בחירה במודל היישום של תמא 38 בבניין, חובה לקבוע מסגרת עלויות ברורה של כל הפרויקט כולל כל מרכיביו, ומי משלם מה. חשוב לבצע את כל התהליך בליווי משפטי מקצועי עבור דיירי הבית, ולחתום על חוזה מתאים עם הקבלן/היזם.

שלח לחבר
 

החברה לחיזוק מבנים
טל':   089316129
פקס 089316128
כתובת: רח' פארן 4, יבנה.


משלוח דואר: ת.ד 719, מיקוד 76100 רחובות
e-mail: info@hizuk.co.il

 
בניית אתרים - סטפ נט בע''מ   |   קידום אתרים באינטרנט