מהם השלבים במימוש תמ"א 38 ?

 
 

 מהם השלבים במימוש תמ"א 38 ?


תמ"א 38 הינה תוכנית ממשלתית לחיזוק מבנים על מנת שיעמדו בפני סכנות רעידת אדמה, תוך שדרוג המבנה והדירות הקיימות בו. במאמר זה נציג את השלבים הנדרשים למימוש התוכנית, וננסה למקד את מובילי התוכנית בשלביה השונים.

שלב ראשון – בדיקת היתכנות ותיכנון ראשוני


תמ"א 38 הינה תוכנית המיועדת לחיזוק מבנים, אולם לא כל המבנים במדינת ישראל זכאים להשתתף בה. בדיקת ההיתכנות הראשונית כוללת את בחינת את מצבו המשפטי של הבניין, על מנת להבין האם ניתן לממש עבורו את התוכנית (שאינה ניתנת למימוש עבור מבנים בחכירה, בדמי מפתח, או בבעלות חלקית אחרת), והאם על פי חוק זכאי הבנין להשתתף בה. 

שלב שני – בדיקה ראשונה עם השכנים בעלי הדירות בבנין


בשלב זה נקבעת פגישה של בעלי הדירות בבנין, בה מציג לפניהם יוזם התוכנית בבנין את רעיון תמ"א 38 , במרבית המקרים – בפעם הראשונה עבורם, לפיכך רצוי לזמן לפגישה איש מקצוע משפטי או הנדסי, שיוכל לתת תשובות מקצועיות לדיירים, להציג בפניהם את יתרונות וחסרונות התוכנית ואת האפשרויות העומדות בפניהם. בשלב זה תיבדק ההיענות הראשונית של דיירי הבנין למימוש תמ"א 38 בבנין, תבוצע ספירת התומכים והמתנגדים, ותתקבל החלטה, האם להמשיך בבדיקות או להפסיקן למול אי היענות הדיירים או קשיים משמעותיים שהתגלו. רצוי בשלב הזה לבחור ועד הכולל 2-3 מבעלי הדירות בבנין (ועד הבית או אחרים הנבחרים למטרה זו) שיטפלו בהמשך הנעת הפרוייקט.

שלב שלישי – קבלת הצעות מגורמים מקצועיים למימוש תמ"א 38


בשלב זה, נאסף מידע לגבי אופן מימוש תמ"א 38 , נערכות פגישות עם חברות העוסקות בניהול פרוייקטים אלה, נעשית בדיקה הנדסית לבדיקה, האם קיימת היתכנות לביצוע, נערכות פגישות עם קבלנים פוטנציאלים בעלי נסיון והמלצות בהוצאת פרוייקטי תמ"א 38 לפועל, ופעולות רבות אחרות. בסיום תהליך איסוף המידע, תתקיים פגישה חוזרת של כל בעלי הדירות בבנין, בה יתקיימו מצגות של מספר מצומצם של חברות ניהול וקבלנים אודות אופן ביצוע פרוייקט תמא 38 בבנין הספציפי, כולל הצגת תוכניות כיצד יראה לאחריו. לאחר המצגות יתקיים דיון אודות בעיות שעלו, שאלות שיש להמשיך ולשאול, ויתקבל האור הירוק להמשך לקראת ניסוח חוזה למול אחד היזמים.

 

שלב רביעי – לקראת חוזה


שלב זה הינו שלב המו"מ למול אחד היזמים שנבחרו על ידי דיירי הבנין, לקראת מימוש תמ"א 38 . שלב זה הינו קריטי ומשמעותי, ויש שילווה בעזרת גורם משפטי מקצועי. בסופו של יום, יתקבל חוזה עבודה, שיאושר על ידי בא כוחם של דיירי הבנין, יחתם על ידם, וינתן האור הירוק לתחילת ביצוע תמא 38 בבנין.

עכשיו נותר רק לבצע


עם קבלת היתרי הבניה ואישורי הרשויות, מתחיל ביצוע פרויקט תמא 38 עליו הוסכם. בתקופה זו יעמוד מנהל הפרוייקט לרשות הדיירים לכל שאלה או בעיה שמתעוררת, והוא זה האמון על הפיקוח למול אנשי המקצוע והתוכניות שאושרו. שיהיה בהצלחה !

שלח לחבר
 

החברה לחיזוק מבנים
טל':   089316129
פקס 089316128
כתובת: רח' פארן 4, יבנה.


משלוח דואר: ת.ד 719, מיקוד 76100 רחובות
e-mail: info@hizuk.co.il

 
בניית אתרים - סטפ נט בע''מ   |   קידום אתרים באינטרנט