מעוניינים בפרוייקט תמא 38 בבנין שלכם ?

 
 

מעוניינים בפרוייקט תמא 38 בבנין שלכם ?  ומה יגידו השכנים ?


תוכנית תמ"א 38 הינה תוכנית ארצית לחיזוק מבנים קיימים, שהיתר בנייתם ניתן לפני 1980, במסגרתה מוענקים תמריצים לדיירים על מנת להניע אותם לביצועה. בעת תחילת בדיקת ההיתכנות לפרוייקט תמא 38 , נדרש לבדוק מהי עמדת הדיירים לגביה – האם מסכימים לה, מתנגדים, מעוניינים בהגשמתה על פי תנאים מיוחדים ? ומהי עמדת תוכנית תמ"א 38 הממשלתית בנושא ?

מהי ההסכמה הנדרשת בין דיירי הבניין על מנת להוציא לפועל את פרוייקט תמ"א 38 ?


תוכנית תמא 38, שאושרה על ידי ממשלת ישראל בשנת 2005, קובעת ארבעה סוגי היתרים לפרוייקט, כשלכל אחד מהם נדרש אחוז שונה של דיירים המסכימים לביצועו :

1. ביצוע תמא 38 בבנין, ללא שינויים בדירות הדיירים עצמן או הוספת דירות חדשות – נדרשת הסכמה של רוב בעלי הדירות בבנין (מעל 50%)
2. ביצוע חיזוק לבנין ובניית תוספת לדירות הדיירים עצמן בשטח שאינו עולה על 25 מ"ר לדירה – נדרשת הסכמה מראש של 60% מבעלי הדירות בבנין. כמו כן, דייר שדירתו אינה נכללת בהרחבה, אינו חייב לשאת בעלויות החיזוק.
3. ביצוע חיזוק לבנין תוך כדי הוספת דירות חדשות – פה קובע החוק סף של כמות ושטח הדירות, השווה לשליש מכמות הדירות בבנין ושליש משטחן – טרם הבניה. במידה וכמות הדירות החדשות אינה עולה על שליש מהכמות הקיימת, ושטחן קטן משליש השטח של הדירות הקיימות, אזי נדרשת הסכמה של שני שליש מהדיירים שהרכוש המשותף צמוד לדירותיהם. במידה וכמות הדירות החדשות עולה על שליש מהדירות הקיימות, ושטחן גדול ביותר משליש משטח הדירות הקיימות, הרי שנדרשת הסכמה של כל תושבי הבנין.

 

 

כיצד מקדמים את פרויקט תמא 38 למול דיירי הבנין ?


על מנת להתקדם לכיוון הגשמת תמ"א 38 , יש להחתים את הדיירים המסכימים לפרוייקט על טופס המציין זאת. טופס זה אינו מחייב, אולם משמש להמשך הנעת התהליך למול קבלנים, עורכי דין והרשות המקומית.
חשוב לדעת, כי לעיתים מתנגדים דיירים בבנין לביצוע תמא 38 ממגוון סיבות, ענייניות יותר או פחות, אולם פעמים רבות כשהם מבינים שהם בדעת מיעוט, וכשהם נוכחים לדעת כי פרוייקט תמ"א 38 מתחיל לרקום עור וגידים, וכי נאספות הצעות מקבלנים ועורכי דין, הם מתרצים ומצטרפים להסכמה. לפיכך, גם אם יוזם תמא 38 בבנין אינו מצליח להחתים את מינימום השכנים הנדרש, כדאי לפתוח בהליכי ייעוץ ובדיקה במטרה להציגם לשכנים המתנגדים ולשכנעם בהמשך.
במידה ואין את הסכמת כל דיירי הבנין לפרוייקט תמא 38 , גם אם היא גדולה משני השליש הנדרשים, יש לפנות למפקח על המקרקעין באיזור המגורים, להציג לו את סטאטוס הבקשה, ולבקש היתר לביצוע תמ"א 38 בבנין גם כשההסכמה חלקית. לאחר שישמע המפקח את טענות המתנגדים, ימסור את החלטתו בענין.

שלח לחבר
 

החברה לחיזוק מבנים
טל':   089316129
פקס 089316128
כתובת: רח' פארן 4, יבנה.


משלוח דואר: ת.ד 719, מיקוד 76100 רחובות
e-mail: info@hizuk.co.il

 
בניית אתרים - סטפ נט בע''מ   |   קידום אתרים באינטרנט