אם כבר אז כבר – יישומי בניה ירוקה בפרוייקטי תמ"א 38

 
 

 אם כבר אז כבר – יישומי בניה ירוקה בפרוייקטי תמ"א 38


תוכנית תמא 38 מיועדת לחיזוק תשתיתי של מבנים קיימים, על מנת שיעמדו בפני רעידת אדמה אפשרית, תוך שידרוג הבנין ובניית תוספות דוגמת הגדלת הדירות, בניית מעלית, הוספת דירות חדשות, וכן שיפוץ פנימי וחיצוני לבנין. היות וביצוע פרוייקט תמא 38 הינו מקיף ויסודי, הרי שאחת ההזדמנויות המשמעותיות הגלומות בו הינה שדרוג הבנין גם מבחינה סביבתית ואקולוגית, כלומר שימוש בחומרי בניה ידידותיים, שיפור בידוד ומערכות חשמל, ועבודה מול אנשי מקצוע המתמחים בבניה ירוקה על פי הסטנדטים הנדרשים בהגדרת תוכנית תמא 38 .

חשוב לזכור כי מעצם הפניה למימוש תמא 38 בבנינים ישנים, הרי שמדובר במיחזור שלהם ובתוספת דירות אליהן – מעקרונות היסוד של האקולוגיה והבניה הסביבתית הירוקה.

 

בניה ירוקה במסגרת תמא 38 – הזדמנות חד פעמית לבניה חכמה


ביצוע פרוייקט תמא 38 בבניינים קיימים משמעם שיפוץ כולל של המבנה, הדורש השקעת כסף ומשאבים רבים המתחלקים על פני בניה מחודשת של קירות, שיפוצים חיצוניים ופנימיים, שינויי חשמל וצנרת ושדרוגי תשתית אחרים. בראיה סביבתית כוללת, הרי שפרוייקט תמא 38 מהווה בהזדמנות פז של ממש להנחלת עקרונות בניה ירוקה במהלכו, ובתוספות הבניה הנרחבות שבו – במערכות, בתשתיות, ובחומרי בניה איכותיים וידידותיים לסביבה. היתרון בהכללת הבניה הירוקה דווקא בתוך תמא 38 הינה כפולה – גם ניצול ההזדמנות של השיפוץ המעמיק בבחינת "אם כבר אז כבר", וגם ניצול המשאבים הכלכליים שמקבל הבנין בזכות תמא 38 , שהלא אם היו רוצים דיירי הבנין להפוך אותו לירוק מיוזמתם, היו נקלעים להוצאות כספיות כבדות.

 

רשימת הסעיפים הירוקים שניתן לממש בעת פרוייקט תמא 38


1. מעטפת חסכונית לבנין – בידוד קירות במטרה לשמר אנרגיית חום בתוך הדירה (צריכה נמוכה יותר של חימום בחורף) והתקנת חלונות כהים בעלי זכוכית כפולה, לשיפור הבידוד האנרגטי והאקוסטי.
2. תוכנית תמא 38 שמה דגש על שיפוץ חיצוני למבנה, שעל מנת לישמו בצורה ירוקה ניתן לעשות שימוש בצבעים ובחומרי גמר חיצוניים המורידים את ספיגת קרני השמש ומפחיתים את אגירת החום בקירות החיצוניים .
3. חסכון בחשמל – במסגרת הוצאה לפועל של פרוייקט תמא 38 ניתן להקפיד על התקנת נורות חסכוניות ומערכת חשמל הצורכות אנרגיה מועטה, מערכת למניעת אבנית בדודי השמש ובמכונות הכביסה ובכך לאפשר להם עבודה קצרה ויעילה יותר, וכן פתרונות נוספים בעיקר בתחום החימום והמיזוג.
4. מיחזור פסולת באמצעות התקנת מערכות להפרדת פסולת בבנין, ואף ניצול פסולת אורגנית לצורכי הגינה המשותפת.
5. גינון והשקיה ירוקה – תוכנית תמא 38 כוללת גם את שדרוג הגינה, במסגרתה ניתן להחליף את הצמחים בגינה לכאלה הצורכים כמות מועטה של מים, החלפת מדשאות בחיפוי קרקע שישדרג את מראה הגינה, וכן להחליף את מערכת ההשקיה למערכת חסכונית.
6. התקנת מערכת מים ירוקה בבנין – איסוף מי מזגנים והתקנת מערכות לשימוש במים אפורים, התקנת חסכמים בכל ברזי הבנין, ושיפורי צנרת על מנת למנוע נזילות ובזבוז מים בדרך זו.

 

שלח לחבר
 

החברה לחיזוק מבנים
טל':   089316129
פקס 089316128
כתובת: רח' פארן 4, יבנה.


משלוח דואר: ת.ד 719, מיקוד 76100 רחובות
e-mail: info@hizuk.co.il

 
בניית אתרים - סטפ נט בע''מ   |   קידום אתרים באינטרנט