מהו פינוי בינוי ומה בינו לבין תמא 38 ?

 
 

 מהו פינוי בינוי ומה בינו לבין תמא 38 ?


בישראל קיימות שתי שיטות לשדרוג מבנים והתחדשות עירונית – הראשונה הינה שיטת פינוי בינוי, והשניה קרויה תוכנית מתאר ארצית, או בקיצור – תמ"א 38 . שתי התוכניות נועדו לשנות את חזותם של בניינים ולשפר איזורי מגורים, אולם בעוד תמ"א 38 מוגדרת כתוכנית לחיזוק מבנים כנגד רעידות אדמה, במסגרתה מורחב הבנין או מתווספות אליו קומות מגורים, הרי שבפרוייקטי פינוי בינוי מבוצע פינוי מוחלט של תושבי השטח, הבניינים המצויים בו נהרסים עד היסוד, ובמקומם מוקמים בנייני מגורים חדשים.

 

מהן מטרותיו של פרויקט פינוי בינוי ?


פרוייקט פינוי בינוי הינו רחב ובהיקפים גדולים יותר מאשר פרוייקט תמא 38 , הכולל שינוי סביבתי מלא. מטרת פרוייקטי פינוי בינוי היא התחדשות עירונית, על מנת להביא לשיפור המראה של אזורים עירוניים מיושנים, לצופף אזורי מגורים לנוכח מצוקת דיור, ולחדש את תדמית העיר תוך שמירה על שטחים ירוקים בה.
עם השלמת פינוי בינוי , זכאים תושבי השכונה טרם הריסתה לקבל יחידות דיור בבניינים החדשים שהוקמו, תוך שהם נהנים כמובן גם משיפור התשתיות בשכונה. הבניינים החדשים הינם גבוהים יותר ובעלי מספר דירות רב יותר, כך שעבור הקבלנים מדובר ברווח משמעותי עם מכירת הדירות החדשות, ועבור הרשות המקומית מדובר בשדרוג עירוני משמעותי, כך שכולם נהנים.

 

מהם ההבדלים בין תמא 38 ופרוייקטי פינוי בינוי ?


1. תמא 38 נועדה לכל בנין במדינת ישראל שנבנה לפני 1980 וניתנת למימוש גם במרכזי הערים, לעומת פינוי בינוי שנועד לאזורים חלשים כלכלית, שיש בהם מצוקת דיור, אולם הם בעלי פוטנציאל כלכלי מבחינת אפשרויות הנדל"ן הגלומות בהם.
2. תמא 38 מהירה משמעותית לעומת פינוי בינוי, בהפרש של שנים ביניהן, היות ופרוייקטי פינוי בינוי דורשים הגשת תוכניות תב"ע הנדרשת לאישור בועדות הרשות המקומית, לעומת תמא 38 שאינה דורשת אישורים שכאלה. הזמן הממוצע למימוש תוכנית פינוי בינוי הינו 7-8 שנים, לעומת שנתיים וחצי הנדרשים לתמא 38.
3. בעת פרוייקט פינוי בינוי מפונים תושבי המקום בביתם, בעוד בפרוייקטי תמא 38 הם יכולים להמשיך להתגורר במבנה (בחוסר נוחות מסוים אומנם, אבל אין צורך בפינויים).
4. בכניסה לפרוייקטי תמא 38, יודעים הדיירים במידה רבה מה יהיה אופי הבנין לאחר השלמת הפרוייקט - כיצד יראה, מהו מספר הדירות שיתווספו ומהו השינוי התשתיתי שיערך. פרוייקט פינוי בינוי הינו ערפילי יותר עבור התושבים כמו גם המראה הסביבתי הצפוי.


ומילה אחרונה על חשיבות הפרוייקטים


על אף ההבדלים בין פינוי בינוי ותמא 38, חשוב לדעת כי מדובר בפרויקטים חשובים, שנועדו לשפר את חזות העיר, ליצור מבנים מודרניים וחזקים יותר, ולהתאימם לסביבה אורבנית מודרנית. על מנת לבחור בין השיטות יש לבדוק את ההיתכנות העירונית שלהן ואת הזכאות של המבנה או השכונה להיכלל בהם. על ידי שקלול כל הפרמטרים ניתן יהיה לזכות בתמיכת הדיירים ולצאת לדרך בפרק זמן קצר ככל האפשר.

שלח לחבר
 

החברה לחיזוק מבנים
טל':   089316129
פקס 089316128
כתובת: רח' פארן 4, יבנה.


משלוח דואר: ת.ד 719, מיקוד 76100 רחובות
e-mail: info@hizuk.co.il

 
בניית אתרים - סטפ נט בע''מ   |   קידום אתרים באינטרנט