חיזוק מבנים – תמ"א 38

 
 

חיזוק מבנים – תמ"א 38

תמ"א 38 היא תכנית מתאר ארצית לחיזוק מבנים בפני רעידות אדמה. בעקבות רעידות האדמה החוזרות ונשנות ברחבי העולם ומתוך חשש כי רעידת אדמה כזו תתרחש גם בישראל, החליטה הממשלה על תכנית מתאר ארצית – תמא 38, זאת על מנת לחזק מבנים אשר אינם עומדים בתקן 413. מדובר בבניינים אשר נבנו לפני המועד הקובע – 1.1.1980, ואשר לא נבנו לפי התקן. בנייה לפי תקן 413 מבטיחה למעשה עמידות המבנה בפני רעידות אדמה.

תכנית תמ"א 38 קובעת הנחיות לחיזוק בניינים שנבנו לפני המועד הקובע. בניינים אלה עשויים למעשה מבטון, אך בזמן שנבנו תקני הבנייה לא היו מחמירים כל כך. לכן, על מנת שבעת רעידת אדמה הבניין לא יקרוס, יש לבצע עבודות חיזוק מתאימות – איחוי סדקים בבטון שנגרמו כתוצאה מהתיישנות המבנה, סגירת קומה על עמודים (קומה מפולשת), חיזוק המבנה באמצעות יריעות פחמן, סיבי זכוכית ותוספת מרכיבים קונסטרוקטיביים שונים לחיזוק המבנה.

תמ"א 38 – מי אחראי?

האחריות לביצוע חיזוק מבנים לפי תמא 38 חלה על דיירי הבניין. מדובר בהוצאה כלכלית לא מבוטלת, אך על מנת לעודד דיירי בניינים לבצע את החיזוק ולפעול לפי הנחיות תמ"א 38, הממשלה מעניקה הטבות ותמריצים כלכליים, אשר עם סיום חיזוק המבנה וביצוע תמא 38, יניבו רווחים עבור הדיירים.

על מנת לקבוע את צורך המבנה בחיזוק, על הדיירים להיעזר במהנדס בנייה אשר ייבחן את מצב המבנה וימליץ על דרכים לחיזוקו במקרה הצורך. דיירי בניין הדורש חיזוק בפני רעידות אדמה, יכולים לפי תמ"א 38 לנהל בעצמם את הפרויקט או להתקשר עם קבלנים וחברות לביצוע העבודה. תמ"א 38 מאפשרת תוספת קומות ויחידות דיור והרחבת יחידות דיור קיימות, מה שאמור להוות רווח בסיום התהליך הן עבור הקבלן והן עבור הדיירים. דיירי הבניין למעשה מוסרים לידי הקבלן את זכויות הבנייה להוספת הקומות ויחידות הדיור והוא בתמורה מבצע את עבודות החיזוק ומשפץ את הבניין.

תמ"א 38 – כדאיות כלכלית

תכנית תמ"א 38 נמצאה במקרים מסוימים לא כדאית מבחינה כלכלית, עקב הצורך בתשלום היטל השבחה, מס שבח ועוד. בעקבות כך, במהלך השנים התבצעו שינוי חקיקה בחוק תכנון ובנייה לגבי תמ"א 38. כך לדוגמה, בשנת 2007, נקבע פטור של 90 אחוזים בהיטל השבחה. בשנת 2008 בוצע תיקון נוסף בחוק, המאפשר פטור מלא מהיטל השבחה ביישובים ואזורים מסוימים. בנוסף, נקבעו הקלות מסוימות בתנאים שונים ממס שבח בעת מכירת יחידות דירות וכן ממס ערך מוסף. בעקבות התיקונים בחוק, תמ"א 38 הפכה לכדאית יותר עבור קבלנים מבחינת כלכלית וכך גם עבור הדיירים, שנהנים מבניין מחוזק ומשופץ ומעלייה גדולה מאוד בערך דירותיהם.   
 

שלח לחבר
 

החברה לחיזוק מבנים
טל':   089316129
פקס 089316128
כתובת: רח' פארן 4, יבנה.


משלוח דואר: ת.ד 719, מיקוד 76100 רחובות
e-mail: info@hizuk.co.il

 
בניית אתרים - סטפ נט בע''מ   |   קידום אתרים באינטרנט