תמ"א 38 – מחזקים את הנדל"ן מאמר דלת אחורית עם לינקים

 
 


תמ"א 38 - מחזקים את הנדל"ן


מאת: נטע דורון

השקעות בנדל"ן, נכסים מניבים או במגרשים למכירה הם חלק ממכלול שלם של שוק נדל"ן, המציע הזדמנויות עסקיות והעונה על צורך קיומי שוטף של אנשים: מגורים, תעשייה ועוד.
אך מעל לכל נודעת חשיבות גבוהה לנושא הבטיחות של אותם מבנים. בהקשר זה ודאי שמעתם רבות אודות תמ"א 38. תמא 38 זוהי תוכנית המתאר הארצית לחיזוק בניינים קיימים בפני רעידות אדמה. אילו בניינים זקוקים לחיזוק? והאם מדובר בחובתם של בעלי אותם מבנים לחזקם?

חוזים את העתיד

לפי סקרים ותחזיות של גופי מחקר בישראל, אנו עומדים לפני רעידת אדמה. לא בשורה מעודדת... ברור לפיכך שיש להיערך בהתאם. בשנת 1999 הוקמה ועדת היגוי ממשלתית, שכללה נציגים ממשרדי הממשלה השונים, גופי חירום, מכוני מחקר וארגונים אזרחיים.
הועדה עסקה בנושאים הקשורים להכנות לקראת רעידת אדמה, החל ממניעת נזקים בתחום הבנייה הקיימת והחדשה, דרך הקמת מרכזי מידע, ועד חקיקה.

השקעות נדלן - בניינים ותקנים

מבנים בישראל אמורים לעמוד בפני רעידת אדמה ולצורך חשוב זה הותקנו תקנות. משנת 1975 כל מבנה חדש מחויב לעמוד בהן. כחלק מהכנות נוספות לקראת רעידת אדמה עלה בשנית הצורך בחיזוק מבנים קיימים שנבנו קודם לתקנות אלו. בשנת 2005 גיבשו תוכנית מתאר ארצית מספר 38 (תמא 38)
מה כוללת התוכנית?

  • - הנחיות תכנוניות לחיזוק מבנים קיימים במטרה לשפר עמידותם.

- הגדרת תמריצים כלכליים כגון הוספת יחידות דיור והרחבת יחידות קיימות לצורך עידוד חיזוק מבנים.

האם הכול כה מובן ופשוט? לא. אחת הבעיות היא שלא הוקם בארץ גוף מקצועי המספק מידע עדכני על אופן המימוש של התמא 38, זאת למרות חשיבות הנושא והצורך בגיבוש פתרון מהיר. יחד עם זאת, רבים מתעניינים ונכנסים לנושא במלוא המרץ. אחרי הכול, מדובר בבטיחות ובפיקוח נפש.

רכישת השקעות נדלן - לקחת את תמ"א 38 בחשבון

אם אתם עומדים לפני רכישת מבנה ישן או בבעלותכם אחד כזה, כדאי לקחת בחשבון שתצטרכו ודאי לבצע חיזוק יסודות מסיבי. לפני שאתם מתמרמרים על ההוצאה הכספית הכבדה, דעו כי מכך תרוויחו בשני מישורים:

  • השבחת הנכס : לאחר ביצוע תמא 38 למבנה תגדילו אותו על ידי הוספת יחידות דיור ושטחים נוספים לצורך תמיכה.
  • בטיחות: הנכס יהפוך בטוח ועמיד בפני רעידות אדמה.

כך שגם אם אתם מתגוררים בנכס או בבעלותכם נכסים מניבים או בכלל, אם אתם מתכננים לבצע השקעות נדלן כלשהן - אתם חייבים לקחת בחשבון את נושא תמ"א 38 כחלק אינטגראלי מהעסקה. החברה לרישוי עסקים מתמחה בנושאי רישוי עסקים ומספקת ליווי בכל הנוגע למימוש תמא 38.

 


תמא 38 - חייבים?

התפיסה הרווחת היא שההתארגנות לביצוע תמ"א 38 מצויה אך ורק בידי הבעלים ואין היא נכפית. אך היות שבטיחות ושדרוג מבנה הם תמריצים ראויים, מרבית בעלי המבנים מעוניינים להיכלל בתוכנית אף אם יהיה עליהם לקחת הלוואות.
התוכנית מציעה תמריצים לעידוד ביצוע חיזוק במבנים. קביעת הצורך נקבעת על ידי מהנדס המגיש חוות דעת מפורטת לגבי מצב המבנה ודרכי חיזוק מומלצות עבורו.

תמ"א 38 - הלכה למעשה

לאחר מתן ההוראות כיצד יש לחזק את המבנה, ניתנות הוראות למתן היתרי בניה מותאמי חיזוק בלבד. לצורך כך מתירה תמ"א חריגה מקווי בניה ומגובה במקום.
במקביל, מוצעים תמריצים לבניני מגורים לפי שני סוגים:

  • תוספות יחידות מגורים למבנה.
  • הרחבת יחידות הדיור הקיימות.

תוספת יחידות דיור, לדוגמא, תבוצע על ידי סגירת קומת עמודים, תוספת קומה או תוספת אגף. זהו תמריץ ישיר למימון החיזוק.
כך גדלה רווחת הדיירים בבניין כולו ועולה ערך הדירות. הרי לכם השקעות נדל"ן בטוחות וכדאיות! 
לסיכום, מימוש תוכנית תמא 38 אינה מסובכת וההבטחה להשבחת הנכס וחיזוקו בטיחותית גדולה. למעשה, אלו הן השקעות נדל"ן אשר שכרן בצידן ללא שום ספקולציה נדל'נית. עדיין מתקשים להבין? דמו זאת פשוט להשקעה בפה בריא עם שיניים נוצצות אצל רופא שיניים. משקיעים בחיזוק ותחזוק לטובת העתיד, שלא יתפרק וישאיר אותנו בחורבות.

 

שלח לחבר
 

החברה לחיזוק מבנים
טל':   089316129
פקס 089316128
כתובת: רח' פארן 4, יבנה.


משלוח דואר: ת.ד 719, מיקוד 76100 רחובות
e-mail: info@hizuk.co.il

 
בניית אתרים - סטפ נט בע''מ   |   קידום אתרים באינטרנט