מאמרי חיזוק מבנים

 
 

 

להלן מאמרי רישוי עסקים שנכתבו ע"י כותבים שונים בתחום חיזוק מבנים,רעידות אדמה, תמא 38 וכדומה.


>> דברים שחייבים לדעת לפני שחותמים על חוזה לביצוע תמא 38

מטרתה של תמא 38 היא חיזוק מבנים קיימים על מנת שיעמדו בפני רעידות אדמה, וככזו מתבצעת על ידי קבלן בניינים מורשה, המתמחה בהוצאה לפועל של פרויקטי תמא 38 והוא בעל נסיון בתחום.

>> מעוניינים בפרוייקט תמא 38 בבנין שלכם ?  ומה יגידו השכנים ?

תוכנית תמ"א 38 הינה תוכנית ארצית לחיזוק מבנים קיימים, שהיתר בנייתם ניתן לפני 1980, במסגרתה מוענקים תמריצים לדיירים על מנת להניע אותם לביצועה. בעת תחילת בדיקת ההיתכנות לפרוייקט תמא 38

>> חיזוק מבנים – פינוי בינוי

פינוי בינוי היא תכנית שיזמה הממשלה, שמטרתה התחדשות עירונית. ישנן קרקעות בעלות פוטנציאל בנייה גבוה, עליהן בנויים בניינים ישנים מאוד. תכנית פינוי בינוי באה להילחם גם בתופעת נדידת התושבים לפרברים, בעקבות הצפיפות והזנחת אזורים ישנים אלה. אזורי פינוי בינוי מאפשרים הריסת הבניין ובניית בניין חדש במקומו או אפילו שכונות שלמות

>> פינוי בינוי או תמא 38 ? מה עדיף ?

ישראלים רבים המעוניינים לשדרג את בתיהם הישנים, מוצאים את עצמם אובדי עצות למול שלל העצות והשיטות הקיימות כיום, אותן מובילים שני פרויקטים מרכזיים – תמא 38 ופינוי בינוי. כיצד מבדילים בין השיטות ומי מהן עדיפה לאזרח הישראלי ?

>> כיצד מתקבלת ההחלטה על פינוי בינוי ומי עומד מאחוריה ?

פרויקטי פינוי בינוי נועדו למתחמים בתוככי שכונות עירוניות, בהן לא מבוצע ניצול נכון של הקרקע, לרוב עקב בנייה ישנה וארכאית. האוכלוסייה המתגוררת בבניינים אלה היא לרוב ברמה סוציו אקונומית נמוכה, שאפשרויות שדרוג המגורים שלה נמוכות במיוחד.

  >> תמא 38 – למה דווקא עכשיו ?

תוכנית תמ"א 38 אושרה אמנם כבר בשנת 2005 במטרה לחזק מבנים כנגד רעידות אדמה, אולם בפועל מספר פרויקטי תמ"א 38 שיצאו אכן לדרך הוא קטן במיוחד, ומסתכם בעשרות. במאמר זה ננסה לעמוד על הסיבות להיענות הנמוכה כל כך לפרויקט תמא 38 , ונבחן את השינוי שחל במגמה זו בשנתיים האחרונות.

>> שאלת הרוב הדרוש – פרוייקט בינוי בינוי לעומת תמ"א 38

מטרת פרויקטי פינוי בינוי ולמולו תמ"א 38 הם שינוי וטיוב מבנים, על מנת שיתאימו לאופן הבניה המודרני, יעמדו איתנים בפני איתני הטבע (בדגש על רעידות אדמה), ויאפשרו לדייריהם לגור בנכסים שערכם גבוה יותר. הבעיה במימוש פרויקטים אלה נובעת מהצורך לקבל את הסכמת רוב דיירי הבניין לפרויקט, הסכמה שלא תמיד קל לקבלה, לנוכח העובדה כי מרבית האנשים חוששים (ובצדק מסוים) לשיפוצים בסדר גודל משמעותי בנכסיהם האישיים, וכן ההבנה כי איכות חייהם עתידה להיפגע בזמן העבודה.

 >> חיזוק מבנים – תמ"א 38

תמ"א 38 היא תכנית מתאר ארצית לחיזוק מבנים בפני רעידות אדמה. בעקבות רעידות האדמה החוזרות ונשנות ברחבי העולם ומתוך חשש כי רעידת אדמה כזו תתרחש גם בישראל, החליטה הממשלה על תכנית מתאר ארצית – תמא 38, זאת על מנת לחזק מבנים אשר אינם עומדים בתקן 413

>> מהו פינוי בינוי ומה בינו לבין תמא 38 ?

בישראל קיימות שתי שיטות לשדרוג מבנים והתחדשות עירונית – הראשונה הינה שיטת פינוי בינוי, והשניה קרויה תוכנית מתאר ארצית, או בקיצור – תמ"א 38 . שתי התוכניות נועדו לשנות את חזותם של בניינים ולשפר איזורי מגורים

 >> לא הכל ורוד בעולם תמ"א 38

תמא 38 הינה תוכנית שנועדה לעודד דיירים לפעול עצמאית לחיזוק ביתם נגד רעידות אדמה באמצעות מתן תמריצים שווי כסף והטבות שונות, שישמשו למימון הפרוייקט והחזריו. על פניו, תמא 38 הינה תוכנית יעילה שמטרתה חיובית

>> אם כבר אז כבר – יישומי בניה ירוקה בפרוייקטי תמ"א 38

תוכנית תמא 38 מיועדת לחיזוק תשתיתי של מבנים קיימים, על מנת שיעמדו בפני רעידת אדמה אפשרית, תוך שידרוג הבנין ובניית תוספות דוגמת הגדלת הדירות, בניית מעלית, הוספת דירות חדשות, וכן שיפוץ פנימי וחיצוני לבנין

>> אוסף טיפים שיסייעו בהצלחת פרוייקט תמא 38 – גזור ושמור

תמ"א 38 הינה תוכנית מתאר ארצית לחיזוק מבנים מפני רעידות אדמה, שנועדה להתמודד עם העלות הכספית הגבוהה הכרוכה בפרוייקט, באמצעות מימון הפרוייקט ומתן תמריצים בעלי ערך כספי לדיירים.

>> הוצאה לפועל של פרוייקט תמ"א 38 – מי הגוף המנהל ?

ניהול פרוייקט תמ"א 38 אינו דבר של מה בכך, היות נדרש עבורו תמהיל ידע שחסר למרבית האנשים שאינם עוסקים בתחום – ידע בנושאי בניה והנדסה, בנושאים חוקיים ומימוניים, הבנה בשוק הנדל"ן ובקונסטרוקציה

 

>>חיזוק מבנים – תמ"א 38 מול פינוי בינוי

תמ"א 38 ופינוי בינוי הן שתי תכניות שיזמה ממשלת ישראל ומהותן חיזוק ושיפוץ מבנים. מהי כל תכנית ומה ההבדלים ביניהן? במאמר שלפניכם.

 >>היתרונות של תמ"א 38 על פני פינוי בינוי

תמא 38 וכן תוכנית פינוי בינוי שתיהן דרכים מקובלות ומוכרות בהן נוהגת המדינה לטפל במבני מגורים, אך הלכה למעשה ישנם הבדלים מהותיים בין תמ"א 38 ובין שיטת פינוי בינוי, ורצוי להבין מהם אותם הבדלים, ומהם היתרונות של תמא 38 על פני שיטת פינוי בינוי הנהוגות בארצנו.

 >>הכל על תהליך פינוי בינוי

פינוי בינוי הוא מונח שכולנו מכירים, אך לא לחלוטין יודעים להגדירו וכיצד הוא מתבצע בפועל. למעשה, פינוי בינוי הוא תוכנית של המדינה על מנת לתת מענה לבעיות של צפיפות אורבאנית ורצון ליישב שטחים פתוחים מחד, ולשם שיקום שכונות ויצירה של התחדשות עירונית מאידך, על מנת לעזור לשכונות ותיקות בערים להתחדש, להשתדרג ולהפסיק להיות מוקדים בעייתיים של עוני ובעיה חברתית. אך בעוד שהמטרה המוגדרת של פינוי בינוי הייתה מלאת אידיאולוגיה, התהליך עצמו של פינוי בינוי אינו כה פשוט.

 

>>היתרונות של פינוי בינוי על פני תמא 38

בישראל ישנן שתי שיטות מרכזיות ונפוצות של התחדשות עירונית וטיפול בבניינים ותיקים, הראשונה היא פינוי בינוי והשנייה היא תמ"א 38, אשר לאחרונה הולכות ומקבלות יותר תנופה, משקל ומשאבים, ועל כן ראוי להכיר את השיטות השונות, ולהבין מהם היתרונות של פינוי בינוי על פני תוכנית תמא 38 עבור הדיירים.

>> תמ"א 38 – יתרונות התכנית

תמא 38 הינה תכנית מתאר ארצית לחיזוק מבנים מפני רעידות אדמה, אותה קבעה הממשלה על מנת לקבוע את הסדרי התכנון לחיזוק מבנים. תקן 413 לחיזוק מבנים נכנס לתוקף כבר בשנת 1975, אך בפועל, הוא יושם רק החל מינואר 1980. אי לכך, מבנים אשר נבנו לפני מועד זה נדרשים בביצוע פעולות חיזוק ושיפוץ, על מנת להבטיח עמידותם במקרה של רעידת אדמה.

 

>>פינוי בינוי – החוק ואתם

 

על פי תקנה 5691 לחוק התכנון והבנייה, חוק פינוי בינוי מתייחס למצב ובו עשרים וארבע דירות או יותר מתפנות מדייריהן בעת בנייה מחדש במתחם מסוים. בתום תהליך הבנייה במסגרת פינוי בינוי מקבלים הדיירים דירות חדשות במבנים החדשים שהוקמו באותו הבניין או במבנים אחרים על פי הסכם.

 

>>סקירה: מה קורה עכשיו בפרויקטי פינוי בינוי ברחבי הארץ?

בחודשים האחרונים מתרחשים פרויקטים שונים של פינוי בינוי, במטרה להפוך שטחי קרקע באזורים שונים לתשתיות עליהן ניתן להקים בניינים חדשים. מהן המגמות הבולטות, ולמה כדאי לשים לב?

>>כל מה שאתם צריכים לדעת על תמ"א 38 כיום!

במטרה לחזק בניינים ישנים, שאינם נבנו על פי התקנות הנהוגות למניעת פגיעה בעת רעידות אדמה, יצאה הממשלה בתכנית ארצית. על פי תוכנית זו, המכונה תמ"א 38, ניתנת לדיירי המבנה האפשרות להוסיף חדר לביתם ולהשביח את נכסם הפרטי, מבלי שהדבר יגרור מגוון רחב של הוצאות.

 

>>תמא 38 – ההגנה שלכם מפני רעידת אדמה

החשש מפני רעידת אדמה הולך וגובר, וגם בישראל מתחילים להיערך לקראת רעידת אדמה. החשש מפני אסון רעידת אדמה חזקה ניכר בעיקר בעובדה, כי הנושא כמעט ואינו יורד מסדר היום התקשורתי, וחברות הביטוח אינן מפסיקות לפרסם תכניות פוליסות ביטוח המכסות גם במקרים של רעידת אדמה.

>>היתרונות של מימוש תמ"א 38

תמא 38 היא התוכנית הארצית לחיזוק מבנית כנגד רעידות אדמה. כיום, הפרויקט פועל במספר ערים מרכזיות בארץ. יותר ויותר אנשים מבינים את החשיבות של מימוש תמא 38, משום שהדבר הוא ממש בגדר מציל חיים במקרה של רעידת אדמה. אולם, למימוש של תמ"א 38 יתרונות נוספים, בנוסף לחיזוק של קונסטרוקציית המבנה.

>>המלחמה של מימוש פרוייקט פינוי בינוי

פרוייקט פינוי בינוי קיים בשטח כבר למעלה מ12 שנה, לאחר שהמלצות וועדת רבינוביץ התקבלו, ובשנת 1998 נחקק חוק פינוי בינוי בכנסת. החוק קבע תנאים מסוימים של פינוי דיירים מבוססים באזור מבוסס וחזק ממבנים ישנים אל מבנים חדשים, כאשר גם הדירות הן מרווחות יותר ונמצאות במבנים בטוחים יותר למגורים.

>>הפקת רווח מפרויקט פינוי בינוי

פרויקט פינוי בינוי קיים בשטח כבר משנת 1998, ויותר ויותר אנשים מתחילים לחשוב עליו במובנים של רווח נקי. אנשים תוהים, האם כדאי להם לרכוש דירה במתחם של פינוי בינוי, מתוך ידיעה שכאשר ימכרו אותה, הערך שלה יעלה משמעותית מאד מאשר ערך הקניה שלה.

>>תמ"א 38 - לומדים לקח מניו זילנד?

כנראה ששמעתם לאחרונה על רעידת האדמה שפקדה את ניו זילנד, לצערנו הרב מדובר באסון לאומי עבור ניו זילנד, אבל מדובר גם בשיעור חשוב מאד עבור מדינת ישראל - החשיבות של תמא 38. תמ"א 38 היא התוכנית לחיזוק המבנים כנגד רעידות אדמה, והיא התקבלה כחוק ע"י הכנסת בשנת 2005.

>>הרווח של כולם דרך פינוי בינוי

פרויקט פינוי בינוי הפך להיות, מאז סוף שנות ה90, מדיניות רשמית של משרד השיכון. הסיבות למימוש של פינוי בינוי נעוצות בסיבות היסטוריות: בשנות ה50 וה60 המדינה התמודדה עם גלי עליה עצומים מארצות שונות, שחייבה אותה לספק פתרונות דיור מידיים.

>>למה כדאי לבצע תמ"א 38?

במקומות רבים אנחנו שומעים על תמ"א 38, וחשוב שנדע כיצד מימושה של התוכנית משפיע על המבנה שלנו - ועל סביבת המגורים כולה. תמ"א 38 היא התוכנית הלאומית לחיזוק מבנים, אשר במסגרתה משפצים מבנים ישנים שנבנו לפני 1980, והופכים אותם לעמידים בפני רעידות אדמה והריסות שונות.

>>על רעידות אדמה ותמא 38

כולנו קראנו על רעידות האדמה שפקדו את יפן בזמן האחרון. עבור כל אדם שמבין את החשיבות של הכנה לקראת רעידות אדמה, תמא 38 היא מילת חובה של ממש. תמא 38 מתייחסת לשיפוץ וחיזוק מבנים ישנים שנבנו במדינת ישראל, והפיכתם לעמידים בפני רעידות אדמה.

>>קצת על תהליך פינוי בינוי

אם זו פעם ראשונה שאתם נתקלים במושג של פינוי בינוי, רצוי לדעת למה הכוונה. כאשר מדובר על התהליך של פינוי בינוי, מדובר למעשה על הליך בו מבנים מגורים ישנים נהרסים, ובמקומם בונים מבנים חדשים - בהם מתגוררים אותם הדיירים המקוריים של המבנים שנהרסו.

>>היבטיו השונים של פרויקט תמא 38

פרויקט תמא 38 הינו פרויקט, הכולל במסגרתו, הליכים רבים ומורכבים. למרות יתרונותיו הרבים של תמא 38, דיירים רבים אינם ממהרים בבחירתו של פרויקט זה.

>>תמ"א 38 – הזדמנות לבנייה ירוקה

פרויקט תמ"א 38 הוא איננו רק הזדמנות לחזק את המבנה בו אתם גרים באמצעות שיפוץ נרחב, הוספת ממד וכדומה. פרויקט תמ"א 38 הינו הזדמנות נפלאה לנצל את כל יתרונותיה הרבים של הבנייה הירוקה, המאפשרים חסכון במשאבים, לצד חסכון כספי רב.

>>פרויקט פינוי בינוי – הצלחה או כישלון?

פרויקט פינוי בינוי, הנחשב לפרויקט עם פוטנציאל בלתי רגיל להצלחה, כולל, במסגרתו, יתרונות הרבים, התורמים לא מעט לערים בהן הוא מבוצע, ליזמים המקימים אותו, ולא פחות מכך – לדיירים הלוקחים חלק בו.

>>כיצד מתמודדים עם דיירים סרבניים, במסגרתו של פינוי בינוי?

פינוי בינוי, הנקרא גם פרויקט "התחדשות עירונית", הינו בין הפרויקטים המדוברים ביותר בשנים האחרונות. במסגרתו של פרויקט פינוי בינוי הורסים את בתי המגורים ובונים במקומם מבני מגורים חדשים. השטחים, במסגרתו של פינוי בינוי, כוללים, בדרך כלל, שכונות ישנות במיוחד, שכונות צפופות או כאלו בעלות אוכלוסייה קשת יום.

>>על חיזוק מבנים לרעידות אדמה

תוכנית תמ"א 38 מאפשרת פתרון ראוי וכדאי הן לבעלי הבתים והן לקבלנים כדי להכין בניינים, על ידי עיבוי יסודותיהם וחיזוק המבנה על פי התקן הישראלי משנת 75'.

>>זה הזמן לפינוי בינוי

פרוייקט פינוי בינוי נועד להתמודד עם מצוקת הקרקעות לבנייה בערים. הפרוייקט מאפשר לצופף את הבנייה בעיר באמצעות עידוד יזמים ובעלי דירות להעביר זכויות במקרקעין כדי לאפשר הריסת מבנה ישן ולהחליפו בבניין חדש עם מספר גדול יותר של יחידות דיור.

>>זה הזמן לחיזוק מבנים

המחאה החברתית שהתרגשה על המדינה בימים אלה כוללת בתוכה דרישות רבות בהן דרישה לקידום בניית דירות לצעירים. תכניות קיימות, כגון תוכנית תמ"א 38 ואחרות יכולות לסייע לקדם פתרונות דיור בטווחה המיידי.

>>היום קל יותר לבצע פינוי בינוי במקבצי בניינים

הרעיון הבסיסי של פינוי בינוי הוא לצופף את הבנייה בערים ולהחליף את הדירות הקיימות בבניינים עם יותר דירות, כדי להתמודד עם מצוקת הקרקעות.

שלח לחבר
 

החברה לחיזוק מבנים
טל':   089316129
פקס 089316128
כתובת: רח' פארן 4, יבנה.


משלוח דואר: ת.ד 719, מיקוד 76100 רחובות
e-mail: info@hizuk.co.il

 
בניית אתרים - סטפ נט בע''מ   |   קידום אתרים באינטרנט