בחירת קבלן מבצע לפרויקט תמ"א 38

 
 

 בחירת קבלן מבצע לפרויקט תמ"א 38

 

גיליתם שהבניין שלכם עומד בקריטריונים של תמא 38 לחיזוק מבנים מפני רעידות אדמה. אתם ושאר הדיירים מעוניינים לקדם את הנושא ולקבל בניין חזק ועמיד יותר וגם בעל שווי גבוה יותר של כל הדירות בתוספת שיפור איכות החיים בבניין. בהחלט צעד משמעותי וחיובי בכיוון הנכון! כמובן שלדיירים בדרך כלל אין את המשאבים הפיננסיים או הרצון להתחייבויות כספיות גדולות על מנת לבצע פרויקט תמ"א 38 לבדם, ולכן המצב הנפוץ והמקובל ביותר הוא של העברת זכויות הבנייה ליזם נפרד, שדואג להיבט הפיננסי וביצוע של הפרויקט כולו.תמ"א 38

אנשים רבים מתלבטים בין תמ"א 38 לבין פרויקט פינוי בינוי לחידוש בניינים, מאמר זה אינו מתייחס לקבלנים ועבודות פינוי בינוי שהן מורכבות, ארוכות ויקרות יותר משמעותית. פינוי בינוי כולל הריסה של המבנה ופינוי זמני של הדיירים, לרוב שיטת פינוי בינוי מתאימה ליזמים גדולים ולא רלבנטית לדיירים עצמם ישירות.

 

רק קבלן או יזם עם ניסיון בחיזוק מבנים במסגרת תמ"א 38


היבט משמעותי בחיפושי הדיירים אחרי קבלן מתאים לביצוע פרויקט חיזוק הבניין הוא הניסיון של הקבלן המבצע את עבודות החיזוק. הרי מהות התמ"א היא קודם כל חיזוק המבנה מפני רעידות אדמה, ורק לאחר מכן מימוש זכויות הבנייה למטרות רווח או שיפוץ. מומלץ לבחון קבלנים ויזמים שמביאים עימם ניסיון בעבודות חיזוק שרלבנטיות להגדרות ולתקנים של תמא 38 ולא כל קבלן נדל"ן, זאת על מנת למנוע טעויות ותקלות בהמשך. כמובן שיש לוודא שהקבלן רשום בפנקס הקבלנים, ושהוא אכן מי שיבצע את העבודה ולא מתווך בלבד.

 

לוודא סגירה פיננסית של הפרויקט מראש


לפני חתימה על חוזה או תחילת עבודות כלשהן במסגרת תמא 38, חשוב לוודא שהקבלן המבצע או היזם אכן מצא מימון לפרויקט, ושהוא מסוגל להעמיד את הכספים הדרושים להשלמת העבודות בזמן המוסכם.
כמו כן, חשוב לזכור שזכויות הבנייה שייכות בראש ובראשונה לבעלי הדירות בבניין, לכן יש לנהל משא ומתן מקצועי עם הצד המבצע, ורק לאחר סגירת כל הפרטים, לחתום על החוזה ולהעביר את זכויות הבנייה.

 

פרטים חשובים בחוזה תמ"א 38


לאחר שהדיירים או צוות מטעמם בחרו את הקבלן לביצוע תמא 38 בבניין, יש לחתום על חוזה עבודה מסודר בין הצדדים. מספר נקודות שיש לתת עליהן את הדעת ולהכלילן בחוזה הן:
• קביעה מראש של זמני הביצוע של פרויקט חיזוק הבניין.
• רישום מדויק של העבודות שיערכו במקום והחומרים בהם יעשה שימוש.
• רכישת ביטוח מקיף מתאים על ידי הקבלן שמבצע פרויקט תמא 38.
• קביעה מי משלם את האגרות, ההוצאות המשפטיות, עלות מהנדסים ועוד.
• הגעה לפיתרון מוסכם של חנייה לדיירים החדשים הצפויים להתווסף לבניין ומי מממן את מקומות החניה האלה.

 

שלח לחבר
 

החברה לחיזוק מבנים
טל':   089316129
פקס 089316128
כתובת: רח' פארן 4, יבנה.


משלוח דואר: ת.ד 719, מיקוד 76100 רחובות
e-mail: info@hizuk.co.il

 
בניית אתרים - סטפ נט בע''מ   |   קידום אתרים באינטרנט