רעידות אדמה

 
 

  כיצד נוצרת רעידת אדמה ?

רעידת אדמה הינה תופעה גיאולוגית, המתרחשת בעקבות תזוזת הלוחות הטקטוניים של כדור הארץ. הלוחות הטקטוניים זזים ומתחככים זה בזה כל הזמן, אך תהליך זה מורגש על פני האדמה, רק כאשר נוצר מרווח בין שני לוחות, המאפשר ללחץ מפנים כדור הארץ להתפרץ החוצה. התפרצות זו גורמת לגלי רעד לנוע ממוקד ההתפרצות אל פני השטח במעגלים. גלים אלו יוצרים את התופעה שנקראת רעידת אדמה או רעש אדמה.
כאשר תהליך דומה מתרחש בלוחות טקטוניים, המצויים מתחת לפני הים, הדבר עלול לגרום להופעת גל צונאמי - גל ענק ובלתי ניתן לעצירה, שנע במהירות של מאות קמ"ש לכיוון החוף.


 התגוננות מפני רעידות אדמה

רעידת אדמה חזקה באזור מיושב עלולה לגרום לפגיעה בתושבים, וכן לנזקי רכוש עצומים כתוצאה מקריסת מבנים. כאשר מתרחשת רעידת אדמה, אין דרך בטוחה להתגונן מפניה, ולכן רוב כוח ההתגוננות האנושי מבוסס על חיזוי רעידות אדמה וההיערכות אליהן מראש.
חיזוי של רעידת אדמה מתבצע באמצעות מכשיר שנקרא ססמוגרף, האחראי על מדידת אותם גלי הרעד (גלים ססמיים), הנוצרים בשל תזוזת הלוחות הטקטוניים. באמצעות הססמוגרף ניתן לחזות רעידת אדמה, אך רק זמן קצר מאד מראש ולכן קשה מאד להיערך בזמן.
בנוסף לשימוש במכונת הססמוגרף, באיזורים שבהם נפוצות רעידות אדמה , ישנה שאיפה לתכנן ולבנות מבנים, אשר מותאמים טוב יותר למקרה של רעידת אדמה. למשל, מבנים מותאמים מתוכננים לקרוס אל תוך עצמם כדי להפחית במידת האפשר את כמות הנזק שתיגרם למבנים אחרים בסביבתם.


 רעידת אדמה בישראל

מדינת ישראל חשופה במידה רבה לרעידות אדמה, מפני שהיא נמצאת בדיוק מעל נקודת מפגש של שני לוחות טקטוניים, הנקראת השבר הסורי אפריקני. שבר זה הוא הגורם להיווצרות בקעות שונות לאורך הארץ, אשר המפורסמת והייחודית שבהן היא בקעת ים המלח.
השבר הסורי אפריקני הוא גם הגורם המרכזי לרעידות האדמה השונות שפוקדות את ישראל, אשר עוצמתן היא בדרך כלל קלה עד בינונית.
עם זאת, תיעוד היסטורי ומחקרים בנושא מראים, שאחת לכ- 100 שנים מתרחשת באיזור השבר הסורי אפריקני רעידת אדמה בעוצמה חזקה ביותר, אשר גורמת בכל פעם לנזקים והרוגים רבים. לאור הממצאים אלו, גיאולוגים רבים מביעים חשש מכך שרעידת אדמה בעוצמה חזקה עלולה להתרחש בישראל בשנים הקרובות.


 תמא 38 - התמודדות עם רעידות אדמה

על מנת להתמודד עם האיום של רעידת אדמה הרסנית, בשנת 2005 התקבלה בישראל תוכנית, שמטרתה ליצור תמריץ לחיזוק של מבנים על מנת להגביר את עמידותם במקרה של רעידת אדמה . תוכנית זו, הנקראת בקיצור תמא 38 , מאפשרת לבעלי מבנים להוסיף חיזוקים ותוספות בנייה לנכסיהם ולקבל הקלות גדולות במיסים ותשלומים אחרים.
למרבה הצער, עד כה, למרות הסיוע הפיננסי, רק מבנים מעטים חוזקו במסגרת תמא 38 , בעיקר בשל הוצאות הבנייה שנותרו גבוהות וההליך הבירוקראטי הארוך של קבלת היתר הבניה.

בכל מקרה, אם אתם מוצאים עצמכם בלב אירוע של רעידת אדמה, זכרו לבצע את הצעדים הבאים – התרחקו מזכוכיות ועצמים נפיצים, והסתתרו מתחת לשולחן, משקוף או איזור פינתי בפנים הבית. במקרה שאתם נמצאים בחוף הים בעת רעידת אדמה , השתדלו לטפס למקום גבוה מחשש להופעת גלים גבוהים.

שלח לחבר
 

החברה לחיזוק מבנים
טל':   089316129
פקס 089316128
כתובת: רח' פארן 4, יבנה.


משלוח דואר: ת.ד 719, מיקוד 76100 רחובות
e-mail: info@hizuk.co.il

 
בניית אתרים - סטפ נט בע''מ   |   קידום אתרים באינטרנט