אישור תמ"א 38

 
 

ישראל נמצאת באזור המועד לרעידות אדמה. בדרך כלל, עוצמתן של רוב רעידות האדמה הפוקדות את האזור היא חלשה עד בינונית, אך אחת לכ-80 שנה מתרחשת רעידת אדמה חזקה, היכולה לגרום לנזק רב ולאבידות בנפש.


 הרקע לאישור תמא 38נפילת בניין

כחלק מההיערכות להתמודדות עם רעידת אדמה קשה, בוצעו בדיקות של מבנים שונים בישראל ונבחנה עמידותם במצב של רעידת אדמה. תוצאות הבדיקה הראו כי מבנים אשר נבנו לפני 1980 אינם בנויים ע"פ תקן 413 נגד רעידות אדמה, מה שאומר שמבנים רבים בישראל לא יעמדו ברעידת אדמה בעוצמה חזקה. בעקבות ממצאים מטרידים אלו, אישרה הממשלה בשנת 2005 את תמא 38 - תכנית המתאר הארצית לחיזוק מבנים בפני רעידות אדמה .
לחיזוק מבנים כנגד רעידות אדמה נדרשת השקעה כספית רבה, מדינת ישראל אינה מסוגלת לממן את חיזוק כלל המבנים במדינה ולכן הכינה את תכנית המתאר נגד רעידות אדמה. מטרתה של תמא 38 היא להציע תמריצים שונים לביצוע חיזוק המבנים נגד רעידות האדמה.
כחלק מהתמריצים מאפשרת תמא 38 הוספת קומה, מעלית ושיפוץ כלל המבנה , על מנת לאפשר מכירת הנכסים למימון חיזוק המבנה. תמא 38 מציעה זכויות בניה נוספות והנחות כספיות שונות, אשר הופכות את השיפוץ לרווח כפול, כלומר התמא מאפשרת לדיירים לקבל  את חיזוק הבית בפני רעידת אדמה וגם לזכות בשיפוץ נרחב לבניין, כל זאת במהירות ובמחיר נמוך יחסית.

התהליך של מימוש תמ"א 38 כולל מספר שלבים. תחילה יש להכין תוכניות מפורטות אודות סוג והיקף השיפוצים המתוכננים לבניין. לאחר מכן מוגשות התוכניות על פי תמא 38 לרשות המקומית. על פי תקנות תמא 38 , את התוכניות ניתן להגיש לרשות המקומית רק לאחר בדיקה ואישור של בעל מקצוע מומחה. לאחר קבלת היתר בנייה, ניתן להתחיל בביצוע  השיפוץ בהתאם לחוקי תמא 38 .

שלח לחבר
 

החברה לחיזוק מבנים
טל':   089316129
פקס 089316128
כתובת: רח' פארן 4, יבנה.


משלוח דואר: ת.ד 719, מיקוד 76100 רחובות
e-mail: info@hizuk.co.il

 
בניית אתרים - סטפ נט בע''מ   |   קידום אתרים באינטרנט