תמא 38 – למה דווקא עכשיו ?

 
 

 תמא 38 – למה דווקא עכשיו ?

תוכנית תמ"א 38 אושרה אמנם כבר בשנת 2005 במטרה לחזק מבנים כנגד רעידות אדמה, אולם בפועל מספר פרויקטי תמ"א 38 שיצאו אכן לדרך הוא קטן במיוחד, ומסתכם בעשרות. במאמר זה ננסה לעמוד על הסיבות להיענות הנמוכה כל כך לפרויקט תמא 38 , ונבחן את השינוי שחל במגמה זו בשנתיים האחרונות.

מדוע בעצם זוכה פרויקט תמ"א 38 להיענות מועטה כל כך ?

בין הסיבות להיענות המועטה לפרויקט תמא 38 , ניתן למצוא תלונות של קבלנים אודות האישורים הרבים הנדרשים לפרויקט, הסחבת הנהוגה ברשויות המקומיות לגבי מתן האישורים, וכן בשל תנודות בשוק הנדל"ן. מבחינת הדיירים, פרויקט תמא 38 אינו תמיד ערכי עבורם, במיוחד לא באזורי הפריפריה בהם ערך הדירות נמוך יותר, ושטחי המגורים גדולים יותר.

ומה קרה בשנתיים האחרונות  ? מדוע תמ"א 38 הופכת פופולארית יותר ?

Bullet 3 מחקרים המעידים על כך שמדינת ישראל עומדת בפני רעידת אדמה משמעותית, שהיקפה ומיקומה המדויקים עדיין אינם ברורים, אולם רעידות האדמה הקטנות שאירעו בישראל בשנים האחרונות, חיזוק מבניםמעידות על תכונה סיסמולוגית שעתידה להתפרץ.
Bullet 3 רעידות אדמה גדולות בעולם מוכיחות את פגיעותם של מבנים בפניהן, ואת העובדה כי מבנים מיושנים הבנויים בצורה רעועה מהווים מלכודות מוות לדייריהם בעת רעידות אדמה. מחקרים מעלים שהבניינים הבעייתיים ביותר הם אלה שבעת בנייתם חסכו הקבלנים בברזל, והשתמשו בבטון בלתי מחוזק בלבד. מחקרים אלה מוכיחים כי אין רעידות אדמה מסוכנות, יש מבנים מסוכנים. זהו מצבם של 40% מהמבנים במדינת ישראל הזכאים למימוש תמא 38 .
Bullet 3 משבר הנדל"ן – בשנים האחרונות עלו מאוד מחירי הנדל"ן בישראל, ואנשים רבים מבינים כי קשה יהיה להם לשדרג את דירותיהם לדירות חדשות. לפיכך, מחפשים האנשים פתרונות אלטרנטיביים, שאחד מהם הוא תמא 38 , במסגרתו נעשה שיפוץ מקיף בבניין המגורים, שטח הדירות גדל, נוספות מעלית ומקומות חניה, לעיתים מתווספות מרפסות או קומת מגורים נוספת, מה שמעלה את ערך הדירות ומאפשר לדייריהם את השדרוג המיוחל (בינינו, מה טוב יותר מפרוייקט תמ"א 38 המבטיח שיפוץ גדול שאינו עולה מאומה, ומרענן בצורה מיטבית את הדירה והבנין ?)
Bullet 3 הקלות שניתנו בהוצאת תוכנית תמא 38 לפועל, מאפשרות כיום את ביצוע התוכנית ללא כל עלות כספית מצד הדיירים בבנין, באמצעות ביטול הצורך באישור מכבי אש להקמת קומה נוספת בבנין. בנוסף, התקבל אישור לביצוע תמא 38 בבתי חולים, בבתי ספר ובמבני ציבור נוספים במדינת ישראל, לשם כך הוקצב חלק גדול בתקציב המדינה.
Bullet 3 הקלות הניתנות גם על ידי הרשויות המקומיות מאפשרות קבלת אישורים מהירה יותר לביצוע תוכנית תמא 38 , ולמעשה מקלות בכך מאוד על הקבלנים והדיירים, שאינם נדרשים עוד למעבר משוכות בירוקרטיות רבות.

שלח לחבר
 

החברה לחיזוק מבנים
טל':   089316129
פקס 089316128
כתובת: רח' פארן 4, יבנה.


משלוח דואר: ת.ד 719, מיקוד 76100 רחובות
e-mail: info@hizuk.co.il

 
בניית אתרים - סטפ נט בע''מ   |   קידום אתרים באינטרנט