פינוי בינוי או תמא 38 ? מה עדיף ?

 
 

 פינוי בינוי או תמא 38 ? מה עדיף ?

ישראלים רבים המעוניינים לשדרג את בתיהם הישנים, מוצאים את עצמם אובדי עצות למול שלל העצות והשיטות הקיימות כיום, אותן מובילים שני פרויקטים מרכזיים – תמא 38 ופינוי בינוי. כיצד מבדילים בין השיטות ומי מהן עדיפה לאזרח הישראלי ?

כמה מילים על תמא 38 ועל פינוי בינוי

תמא 38 היא תוכנית ארצית, שמטרתה הראשונית חיזוק מבנים שנבנו טרם שנת 1980 מפנחיזוק מבניםי רעידות אדמה. על מנת לקדם את הנושא ולזכות לפופולאריות בקרב קהל בעלי הדירות בארץ, הוגדרו בתוכנית הטבות לאותם מי שיסכימו להשתתף בפרויקט, דוגמת חידוש מראה הבניין, הוספת מעלית, הוספת שטח לדירות וכיוצא באלה.
פרויקט פינוי בינוי לעומת זאת, הוא מורכב הרבה יותר. בפרויקט זה נבחר שטח המכיל בניין אחר או יותר, במהלכו נהרסים המבנים לחלוטין, ובמקומם נבנים מבנים חדשים, מודרניים ומתאימים יותר לנוף האורבאני העירוני. במהלך ביצוע הפרויקט מפונים הדיירים מבתיהם ומתגוררים במקום מגורים זמני, עד אשר הפרויקט יושלם, שאז יקבלו דירות חדשות בבניינים החדשים שהוקמו. פרויקטי פינוי בינוי מיועדים לבניינים שנבנו בכל שנה שהיא, אם כי באופן טבעי מוכוונים למבנים ישנים יותר.

אז מי משני הפרויקטים עדיף, הן עבור הדיירים והן עבור הקבלן ?

התשובה לשאלה הזו היא כמובן מורכבת. מבחינת הדיירים, היתרונות במימוש תמא 38 הם רבים – משך הפרויקט קצר יותר, האישורים הנדרשים לו פשוטים יותר, הם אינם נאלצים לעבור מבתיהם ולשנות את אורחות חייהם בהתאמה, ערך דירותיהם עולה, והם גם יודעים למה לצפות בסוף הבניה מבחינת מראה הבניין והשינוי בדירותיהם. החסרונות עבור הדיירים מתמקדים כמובן בתקופת העבודה עצמה, שאז מעורבים בחייהם הרבה אבק ורעש.
פרויקט פינוי בינוי הוא כאמור מהפכני יותר, וכולל הרס מוחלט של המבנים הקיימים. מבחינת הדיירים, מדובר בטרטור לא קטן, המחייב אותם לעבור מבתיהם לדיור זמני, וכמובן לשוב חזרה עם סיום הפרויקט, שאז מובטחות להם כמובן לקבל דירות חדשות, אולם הם לא תמיד יודעים בדיוק כיצד יראו, ואפילו איזו דירה יקבלו (הדירות החדשות מוגרלות בדרך כלל בין הדיירים). מצד שני, הם אכן מקבלים דירות חדשות, נהנים מבניינים חדישים ומשיפורי תשתית משמעותיים בשטח. כל אלה הם יתרונות שלא ניתן לבטלם.
גם מבחינת הקבלנים שאלת מי מהפרויקטים עדיף אינה חד משמעית. תמ"א 38 משמעותה השקעה קטנה ותמורה קטנה יותר (מספר קטן של דירות בבעלות הקבלן). פרויקטי פינוי בינוי משמעותם השקעה גדולה בהקמת מגדלים רבי קומות, אולם גם הרבה יותר תמורה המגולמת בהם.
בסופו של דבר, בשורה התחתונה, התשובה לשאלת פינוי בינוי או תמ"א 38 טמונה בתנאי השטח ובאפשרויות הגלומות בהם, וכן בתוכניות הפיתוח העירוניות של הרשות המקומית. בהצלחה !

שלח לחבר
 

החברה לחיזוק מבנים
טל':   089316129
פקס 089316128
כתובת: רח' פארן 4, יבנה.


משלוח דואר: ת.ד 719, מיקוד 76100 רחובות
e-mail: info@hizuk.co.il

 
בניית אתרים - סטפ נט בע''מ   |   קידום אתרים באינטרנט