תמ"א 38 – יתרונות התכנית

 
 

 תמ"א 38 – יתרונות התכנית

תמא 38 הינה תכנית מתאר ארצית לחיזוק מבנים מפני רעידות אדמה, אותה קבעה הממשלה על מנת לקבוע את הסדרי התכנון לחיזוק מבנים. תקן 413 לחיזוק מבנים נכנס לתוקף כבר בשנת 1975, אך בפועל, הוא יושם רק החל מינואר 1980. אי לכך, מבנים אשר נבנו לפני מועד זה נדרשים בביצוע פעולות חיזוק ושיפוץ, על מנת להבטיח עמידותם במקרה של רעידת אדמה.
על מנת להפוך את תמא 38 לכדאית עבור יזמים ודיירים, העניקה הממשלה תמריצים והטבות שונות, בצורת תוספת קומות או יחידות דיור, הרחבת קומות קיימות וכן, הטבות מס שונות.

חיזוק מבנים לפי תמ"א 38 – מהם תנאי הסף?

כל בניין חייב להיבדק על ידי מהנדס בניין מקצועי, אשר יחווה דעתו לגבי הצורך בחיזוק המבנה. בתכנית תמא 38 יכולים להיכלל מבנים אשר היתר הבנייה לבנייתם הוצא לפני ינואר 1980. יחד עם זאת, במידה ונמצא כי המבנים הללו עומדים בתקנים, לא תינתן האפשרות לשפצם במסגרת תמ"א 38. על המבנים המיועדים לחיזוק להיות בני יותר משתי קומות ובעלי שטח כולל של 400 מ"ר. במידה וישנם בניינים אשר נבנו לאחר ינואר 1980 ונמצא על ידי מהנדס כי הם צריכים חיזוק, יחולו עליהם רק הוראות החיזוק של תמא 38.

תמריצים הכלולים בתכנית תמ"א 38

Bullet 3 הוספת אגף.
Bullet 3 הרחבת יחידות דיור או הוספת יחידות דיור על ידי מילוי קומה מפולשת (קומה על עמודים).
Bullet 3 הוספת קומה ליחידות דיור קיימות (בהתאם לתב"ע).
Bullet 3 הרחבת דירות קיימות בשטח של 25 מ"ר.
Bullet 3 תמ"א 38 מאפשרת אף לשלב תמריצים, כמו: הרחבת דירה והוספת יחידות דיור, בניית קומה נוספת ומילוי קומה מפולשת ועוד.

יתרונות תמ"א 38 על תכנית פינוי בינוי

שתי התכניות מאפשרות למעשה חיזוק מבנים והוספת יחידות דיור, אך מטרתן שונה. תכנית פינוי בינוי נולדה מתוך הצורך בהתחדשות עירונית ומצריכה הריסת המבנה ובנייתו מחדש. כפועל יוצא מכך, לתמ"א 38 יש מספר יתרונות על פני תכנית פינוי בינוי:
Bullet 3 הליך הוצאת ההיתרים והאישורים לצורך מימוש התכנית הוא קצר יותר מאשר פינוי בינוי (הפרש של מספר שנים). בנוסף, על מנת להוציא היתר בנייה לתמ"א 38, אין צורך לקבל אישור מהרשות המקומית לגבי תכנית בניין עיר.
Bullet 3 ישנם מבנים אשר אינם עומדים בתנאי הסף של תכנית פינוי בינוי, אך עומדים בתנאי הסף של תמ"א 38 ויכולים ליהנות מכל הטבות התכנית.
Bullet 3 יותר קל להוציא אל הפועל תכנית תמ"א 38, שכן אחוז הסכמות הדיירים הנדרש לפי החוק לביצוע העבודות הוא נמוך יותר.
Bullet 3 תמ"א 38 אינה מצריכה פינוי הדיירים מבתיהם במהלך הבנייה ועבודות החיזוק.

שלח לחבר
 

החברה לחיזוק מבנים
טל':   089316129
פקס 089316128
כתובת: רח' פארן 4, יבנה.


משלוח דואר: ת.ד 719, מיקוד 76100 רחובות
e-mail: info@hizuk.co.il

 
בניית אתרים - סטפ נט בע''מ   |   קידום אתרים באינטרנט