היתרונות של פינוי בינוי על פני תמא 38

 
 

 היתרונות של פינוי בינוי על פני תמא 38

בישראל ישנן שתי שיטות מרכזיות ונפוצות של התחדשות עירונית וטיפול בבניינים ותיקים, הראשונה היא פינוי בינוי והשנייה היא תמ"א 38, אשר לאחרונה הולכות ומקבלות יותר תנופה, משקל ומשאבים, ועל כן ראוי להכיר את השיטות השונות, ולהבין מהם היתרונות של פינוי בינוי על פני תוכנית תמא 38 עבור הדיירים.

השוואה בין תמא 38 ובין פינוי בינוי

תמ"א 38 הינה תוכנית מתאר ארצית שקבעה המדינה על מנת לחזק מבנים ישנים בכל רחבי הארץ, שקיבלו היתר בנייה עד לשנת 1980, כנגד רעידות אדמה. במסגרת תמא 38 מקבלים הדיירים היתרי בניה בקלות ובפשטות יחסית, ויכולים לבנות תוספות כמו ממ"ד, מרפסות שמש, מעלית בבניין או שיפוץ של חזיתות ושלד, וכן הלאה. לעומת זאת פינוי בינוי הוא פרוייקט שבו יכולים הדיירים של שכונות המוגדרות כחלשות ובעייתיות יותר, לבחור האם לקבל דירה חדשה בפרוייקט הנדל"ן שמוקם על הריסות בתיהם הקודמים והישנים שכבר זקוקים לשיפוץ, או שמא לקבל פיצוי כספי שמאפשר להם לרכוש נכס במקום אחר.
תהליך של פינוי בינוי משמעו פינוי של הדיירים מהבניין לכל תקופת הריסת הבניין ובנייתו המחודשת. במסגרת פרוייקט תמא 38 קבעה המדינה כתמריץ, שהדיירים יכולים להעביר את האחריות לביצוע החיזוקים והתוספות במבנה לידיו של יזם או קבלן פרטי, וכך הם לא לוקחים חלק בעלויות של הבנייה והקבלן יכול להוסיף דירות נוספות ולמכור אותן וכך להרוויח מהפרוייקט. לעומת זאת בתהליך פינוי בינוי הוא תהליך שיש לו היבטים חברתיים חשובים, והוא מתבצע בשכונות ותיקות וחלשות יותר. לאחר פינוי בינוי זוכים הדיירים ליהנות מסביבת מגורים בעלת ערך נדל"ני רב הרבה יותר.

מהם היתרונות של פינוי בינוי לפיכך?

היתרונות של תהליך פינוי בינוי הם רבים: ראשית, בתהליך פינוי בינוי עומדת לזכות הדיירים זכות הבחירה האם לבחור בדירה חדשה או לעבור דירה למקום אחר. כמו כן, התוצאה המתקבלת בסיומו של פרוייקט פינוי בינוי היא דירה גדולה וחדשה, בבניין עם תשתיות מתקדמות ובסביבת מגורים מטופחת למדי ביחס לתנאי העבר. לעומת זאת, תוכנית תמ"א 38 אינה מתמקדת ברווחת החיים ובשיפור תנאי המחייה של הדיירים אלא מייצרת הגנה של המבנה מפני רעידות אדמה וחיזוק של השלדים. כלומר, אם פינוי בינוי מאפשר לדיירים לקבל דירה חדשה לחלוטין, הרי שתוכנית תמא 38 מציעה הרחבות, תוספות בנייה ובעיקר שדרוגים של הבניין כולו, אך הדירות עצמן נותרות כשהיו.
כמו כן, בתהליך של פינוי בינוי על פי רוב נהרסים הבניינים הישנים הקטנים ובמקומם מוקמים בניינים חדשים שמכילים דירות רבות יותר, שמשמעותן הרחבת האוכלוסיה באיזור, שיפור התשתיות, המוסדות והתנאים הסביבתיים הכלליים.
גם עבור היזם ישנם יתרונות לשיטת פינוי בינוי לעומת תוכנית תמ"א 38 שבמהלכה מתווספות דירות בודדות. במסגרת פינוי בינוי יכול היזם להרוויח בצורה משמעותית יותר מהרחבת הבנייה ומהוספת הדירות הרבות.

 

 

 

שלח לחבר
 

החברה לחיזוק מבנים
טל':   089316129
פקס 089316128
כתובת: רח' פארן 4, יבנה.


משלוח דואר: ת.ד 719, מיקוד 76100 רחובות
e-mail: info@hizuk.co.il

 
בניית אתרים - סטפ נט בע''מ   |   קידום אתרים באינטרנט