היתרונות של תמ"א 38 על פני פינוי בינוי

 
 

 היתרונות של תמ"א 38 על פני פינוי בינוי

תמא 38 וכן תוכנית פינוי בינוי שתיהן דרכים מקובלות ומוכרות בהן נוהגת המדינה לטפל במבני מגורים, אך הלכה למעשה ישנם הבדלים מהותיים בין תמ"א 38 ובין שיטת פינוי בינוי, ורצוי להבין מהם אותם הבדלים, ומהם היתרונות של תמא 38 על פני שיטת פינוי בינוי הנהוגות בארצנו.

השוואה בין תמ"א 38 ובין פינוי בינוי

פינוי בינוי נועד על מנת לאפשר למדינה לנהל בצורה חכמה יותר את השטחים המיושבים שלה, תוך התמקדות ברווחתם של תושבים בשכונות בעייתיות, צפופות, ישנות וחלשות יותר. בכל רשות מקומית או עיר ישנה שכונה אחת לפחות המוגדרת כמטרה לביצוע של פינוי בינוי עבור הדיירים. במסגרת פינוי בינוי הדיירים מפונים מהמקום והבניינים נהרסים, ובמקומם מוקמים בניינים חדשים הכוללים תשתיות משופרות ואיזורים ציבוריים מטופחים יותר. הדיירים יכולים לבחור במסגרת פינוי בינוי, האם לקבל דירה חדשה בפרוייקט שמוקם, או לקבל פיצוי כספי שיאפשר להם לקנות דירה אחרת במקום אחר. לעומת פינוי בינוי תוכנית תמ"א 38 נועדה להגן על בתים שקיבלו היתר בנייה לפני שנת 1980, מפני רעידות אדמה הצפויות להתרחש בישראל, ולאפשר להם חיזוק. תוכנית תמא 38 אושרה על ידי הממשלה ברמה הארצית, על מנת להיערך בצורה חכמה יותר כנגד הסיכון לרעידת אדמה באיזור.

מהם היתרונות של תמא 38 לפיכך?

תוכנית תמ"א 38 אינה כוללת הריסות של המבנים ובעקבותיהן פינוי של התושבים מהמקום והעברתם לדיור זמני כלשהו כמו בפרוייקט פינוי בינוי אלא ביצוע של עבודות פשוטות יותר. בנוסף, תהליך פינוי בינוי הוא תהליך שעשוי לקחת מספר שנים עד לקבלת התוצאה הסופית ואילו תמ"א 38 נחשבת לתוכנית מהירה ויעילה הרבה יותר. כמו כן פרוייקט של פינוי בינוי מחייב הסכמה של הדיירים, פעולה שעלולה לקחת זמן רב ולהיתקל במכשולים רבים בדרך, ואילו תמ"א 38 היא חובה שמגדירה המדינה ועל כן מהירה יותר גם מבחינה זו.
כמו כן, תמ"א 38 היא תוכנית שמקיפה את כל הבניינים הותיקים בארץ באשר הם, על פי חוק, ואילו פינוי בינוי מתמקד באיזורים ספציפיים בלבד, ולעיתים היוזמה לביצוע פינוי בינוי מגיע מיזם נדל"ן שהוא בעל אינטרס כלכלי מובהק, ולא מהרשות המקומית שעניינה הוא סוציאלי יותר.
בנוסף, במסגרת תמא 38 ניתנים לדיירים תמריצים רבים הקבועים בחוק, על מנת להבטיח שיבצעו תוספות בנייה של יחידות הדיור הקיימות, או הרחבות יחידות דיור בבניין. תוכנית תמא 38 מאפשרת שילוב של הוספות והחרבות יחידות דיור על גגות המבנה, על הקרקע או באגפים נפרדים תוך הליך ביורוקרטי קל ומהיר למדי.
הדיירים יכולים לבחור האם לממש את תוכנית תמא 38 בכוחות עצמם ולשכור בעלי מקצוע מכספם, או להעביר את הזכויות ואת האחריות לביצוע לידיו של קבלן או יזם בתחום, וכך להיפטר מהעלויות, בניגוד לפרוייקט פינוי בינוי שלא מאפשר בחירה שכזו.

 

 

שלח לחבר
 

החברה לחיזוק מבנים
טל':   089316129
פקס 089316128
כתובת: רח' פארן 4, יבנה.


משלוח דואר: ת.ד 719, מיקוד 76100 רחובות
e-mail: info@hizuk.co.il

 
בניית אתרים - סטפ נט בע''מ   |   קידום אתרים באינטרנט