הכל על תהליך פינוי בינוי

 
 

 הכל על תהליך פינוי בינוי

פינוי בינוי הוא מונח שכולנו מכירים, אך לא לחלוטין יודעים להגדירו וכיצד הוא מתבצע בפועל. למעשה, פינוי בינוי הוא תוכנית של המדינה על מנת לתת מענה לבעיות של צפיפות אורבאנית ורצון ליישב שטחים פתוחים מחד, ולשם שיקום שכונות ויצירה של התחדשות עירונית מאידך, על מנת לעזור לשכונות ותיקות בערים להתחדש, להשתדרג ולהפסיק להיות מוקדים בעייתיים של עוני ובעיה חברתית. אך בעוד שהמטרה המוגדרת של פינוי בינוי הייתה מלאת אידיאולוגיה, התהליך עצמו של פינוי בינוי אינו כה פשוט.

איך מתרחש פינוי בינוי בפועל?

המצב בישראל הוא כזה שבכל עיר ניתן למצוא לפחות שכונה ותיקה אחת מוזנחת, בלתי מטופלת שבנייניה מטים ליפול והיא מהווה קרקע פוריה לביצוע של פינוי בינוי מצד המדינה. הפרוייקטים של פינוי בינוי כוללים לא רק פינוי של הדיירים מהבתים המקוריים שלהם מאותם שיכונים ותיקים ומיושנים, אלא גם הריסה של אותם שיכונים והקמה של מבני נדל"ן חדישים במקומם, הכוללים תשתיות משופרות.
הדיירים הוותיקים שפונו מבתיהם יכולים לבחור האם לקבל דירה בפרוייקט החדש שנבנה ובינתיים לקבל דיור זמני על חשבון היזם, או לחילופין להעדיף פיצוי כספי שמאפשר להם רכישת דירה במקום אחר. פרוייקט פינוי בינוי מהווה הזדמנות לאנשי מקצוע ולתאגידים רבים כמו אדריכלים, נבחרי ציבור, יזמי נדל"ן ועוד, אך בפועל התהליך של פינוי בינוי אינו תמיד פשוט שכן נדרשת הסכמה מלאה של הדיירים, של היזמים ושל העירייה ובאופן טבעי כל אחד מהם מחזיק באינטרס אחר ובהעדפות שונות ולעיתים מנוגדות.

הקשיים שמציב פרוייקט פינוי בינוי

הדיירים הוותיקים מצידם, לא תמיד שמחים על פרוייקט פינוי בינוי שהוא בגדר אובדן של זכרונות נוסטלגיים על ימי העבר, ולעיתים רק המחשבה על ביצוע שינוי כה מהותי בחייהם כמו פרוייקט פינוי בינוי היא מחשבה קשה. מצד שני, אין מי שלא היה מעדיף לגור בדירה מטופחת וחדשה יותר, בסביבת מגורים נעימה, אך המעבר הפיזי והמנטלי הנדרש לשם כך הוא מורכב, ולעיתים קרובות כל פרוייקט של פינוי בינוי עלול להיקלע לקשיים ביורוקרטיים ארוכים ומייגעים ואף למאבקים משפטיים, במידה ואין הסכמה של כל הדיירים. המצב הזה הביא לחקיקת חוק "הדייר הסורר" שהביא לכך שכיום מספיקה הסכמתם של 80% מהתושבים על מנת לבצע פינוי בינוי בדירותיהם.
יזם הנדל"ן מצידו, עשוי לחמוד את אותו שטח גיאוגרפי שעתיד להיות בעל ערך רב, תחת מסווה של רצון לביצוע פינוי בינוי מטעמים חברתיים וסוציאליים, ושואף לרווחים מקסימליים מהתהליך.
הרשויות המקומיות או העיריות שמבצעות פרוייקט של פינוי בינוי שואפות לייעל את הקרקע ואת השימוש בה, לפתור את הבעיות החברתיות והכלכליות של תושבי אותה שכונה, לשמור על איזון בריא בין כמות השטחים הפתוחים באיזור ובין בניית יחידות מגורים רבות על פי צרכי האוכלוסיה, ולהצליח ליצור פרוייקט פינוי בינוי חדש ומרשים תוך פרק זמן מוקצב.

 

 

 

שלח לחבר
 

החברה לחיזוק מבנים
טל':   089316129
פקס 089316128
כתובת: רח' פארן 4, יבנה.


משלוח דואר: ת.ד 719, מיקוד 76100 רחובות
e-mail: info@hizuk.co.il

 
בניית אתרים - סטפ נט בע''מ   |   קידום אתרים באינטרנט