תמ"א 38 – מחזקים ומרוויחים

 
 

 תמ"א 38 – מחזקים ומרוויחים

בשנת 2005 אישרה ממשלת ישראל תכנית מתאר ארצית לחיזוק מבנים מפני רעידות אדמה – תמ"א 38 שמה. בישראל קיימים עשרות אלפי בניינים אשר נבנו לפני שנת 1980 ואינם חזקים דיים לעמוד ברעידות אדמה. מתוך הצורך לחזק את אותם מבנים, נולדה תמ"א 38, אשר מעודדת יזמים וקבלנים פרטיים ודיירי בניינים לבצע חיזוק המבנה, תמורת תמריצים והטבות.

למרות שהתכנית אושרה כבר בשנת 2005, היא לא הפכה לפופולארית במיוחד ובשנת 2007 נקבעו בחוק תמריצים נוספים, אשר הפכו את תמ"א 38 לכדאית ביותר הן מבחינת היזם והן מבחינת דיירי הבניין. התמריצים כוללים חיזוק הבניין מפני רעידות אדמה, הרחבת שטח הדירות, שיפוץ חיצוני של הבניין, התקנת מעלית, שיפוץ פנים הבניין, תוספת של מרפסות או חדרי ביטחון, בניית קומה נוספת, הנחות או פטורים מהיטלי מס ועוד.
תמ"א 38 אמנם משתלמת הן מבחינת דיירי הבניין והן מבחינת הקבלן, אך יחד עם זאת, מדובר בתכנית מורכבת, אשר אם תבוצע כראוי תשביע את רצון כל הצדדים ולכן מומלץ כי בעלי דירות אשר מעוניינים לבצע חיזוק הבניין, יקבלו ייעוץ וליווי משפטי לאורך כל התהליך, על מנת שכל זכויותיהם ימומשו.   

תמ"א 38 – איך לבצע פרויקט בצורה אידיאלית?

כאמור, תמ"א 38 היא תכנית המשתלמת הן לקבלן אשר משפץ ומחזק את הבניין והן לדיירי הבניין. על מנת שהתהליך יתבצע על הצד הטוב ביותר ולפי החוק במלואו, יש להתייחס למספר פרמטרים חשובים:
• על מנת לבצע תמ"א 38 יש צורך בהסכמתם של כשני שלישים מכלל דיירי הבניין. על הדיירים לחתום על טופס הסכמה.
• מומלץ לקבוע מראש את תנאי ההתקשרות בין הדיירים לקבלן לטובת שני הצדדים - כמות ההטבות הניתנות לדיירים, תשלום המיסים, מכירת זכויות הבנייה ועוד.
• על הקבלן להציג בפני הדיירים תכנית מפורטת ומפרט טכני מדויק, אשר יאושר על ידם.
• יש להגדיר תאריך סיום מדויק של פרויקט תמ"א 38.
כאמור, חשיבותו של ייעוץ משפטי לפני ובמהלך ביצוע פרויקט תמ"א 38 היא רבה. עו"ד הבקיא בליווי פרויקטים מסוג זה ימליץ לדיירים להגדיר בחוזה מה קורה במידה והקבלן אינו עומד בזמנים או אינו מסיים את העבודה, האם יש לקבלן את כל הביטוחים הנדרשים, יש להגדיר פיקוח על ביצוע הפרויקט על ידי מפקח בנייה ועוד. התייחסות לנושאים אלה ולנושאים נוספים, תניב פרויקט חיזוק ושיפוץ שכל הצדדים ייהנו וירוויחו ממנו.


תמ"א 38 – המודעות גדלה

כיום, יותר ויותר דיירי בניינים וקבלנים נעשו מודעים לכל היתרונות שהתכנית טומנת בחובה ומספרם של הבניינים המחוזקים בדרך זו הולך וגדל מדי שנה. אם בעבר היה קושי לקבל את הסכמתם של רוב הדיירים לביצוע תמ"א 38, כיום כמעט בכל פרויקט שמתבצע, כל הדיירים חותמים על הסכמתם ונהנים מבניין מחוזק ומשופץ, מאיכות חיים ומדירות ששוות הרבה יותר.

שלח לחבר
 

החברה לחיזוק מבנים
טל':   089316129
פקס 089316128
כתובת: רח' פארן 4, יבנה.


משלוח דואר: ת.ד 719, מיקוד 76100 רחובות
e-mail: info@hizuk.co.il

 
בניית אתרים - סטפ נט בע''מ   |   קידום אתרים באינטרנט