פינוי בינוי – מחדשים את פני העיר

 
 

 פינוי בינוי – מחדשים את פני העיר

בכל עיר בישראל קיימות שכונות ישנות ומוזנחות. מדובר בבניינים ישנים מאוד בני עשרות שנים, המתאפיינים לרוב באוכלוסייה דלילה או באוכלוסייה ממעמד סוציו-אקונומי נמוך. בשנת 1998 פינוי בינוי הוכרז כמדיניות רשמית של משרד הבינוי והשיכון. כנסת ישראל חוקקה בשנת 2006 את חוק פינוי בינוי (פיצויים) שמטרתו למעשה – התחדשות עירונית – הריסת המבנים הקיימים ובניית בניינים חדישים במקומם. בדרך זו, יזכו תושבי השכונות הללו לבתים חדשים ומפוארים והקרקע תנוצל במלואה.
עם חקיקת חוק פינוי בינוי, היו פרויקטים מעטים בלבד שיצאו אל הפועל ומימשו את הפרויקט, זאת למרות יתרונותיו הרבים הן עבור הקבלן המבצע פרויקט פינוי בינוי, הן עבור דיירי הבניינים והן עבור הרשות המקומית, שמספר משלמי המסים שלה יגדל. אך כולנו יודעים כי בשנים האחרונות קיים מחסור אדיר בקרקעות חדשות לבנייה וכיום, יותר ויותר קבלנים מבינים את הפוטנציאל הטמון בפרויקט פינוי בינוי ובקרקעות הללו. 

פינוי בינוי – יתרונות

כאמור, תכנית פינוי בינוי נבעה מתוך הצורך בהתחדשות עירונית ולה יתרונות לא מעטים:
Bullet 3 ניצול קרקעות – במקום בנייה על קרקעות חדשות וחיפוש אחר שטחים פתוחים, בונה הקבלן רבי קומות על קרקעות קיימות במקום מבנים ישנים ונמוכים.
Bullet 3 התחדשות ושיפור תנאי המחייה – דיירי השכונות הישנות שעד עכשיו חיו בתנאים גרועים, ייהנו מבתים חדשים וגדולים ומתשתיות חדשות. רמת חייהם עולה וכך גם ערך הבתים שלהם. לדיירי בניינים המיועדים עבור פינוי בינוי יש אפשרות לחזור לביתם הישן-חדש או לקבל פיצוי לשם רכישת דירה במקום אחר.
Bullet 3 כניסת אוכלוסייה חזקה לשכונות – כאמור, אזורים המיועדים עבור פינוי בינוי מתאפיינים לרוב באוכלוסייה חלשה וענייה, פשיעה ואבטלה. בניית רבי קומות ושכונות חדישות תכניס אוכלוסייה מבוססת וחזקה יותר לשכונות אלה וכתוצאה מכך ערכה של האוכלוסייה הקיימת יעלה, האבטלה תרד וכן ערכה הנדל"ני של השכונה כולה יעלה.
Bullet 3 תמריצים – על מנת לעודד את ההתקשרות בין דיירי השכונות המתאימות לביצוע פינוי בינוי לבין קבלנים, נקבעו בחוק פינוי בינוי תמריצים ההופכים את העסקה לכדאית ביותר, כגון: פטורים והקלות במסי מקרקעין וזכויות בנייה – הקבלן למעשה מרוויח ממכירת הדירות החדשות וכך מממן את הפרויקט.

פינוי בינוי – המכשול העיקרי

למרות היתרונות הרבים שיש לתכנית פינוי בינוי עבור כל הצדדים, מעטים הם הפרויקטים היוצאים אל הפועל, שכן תכנית פינוי בינוי הצריכה בעבר הסכמתם של כל הדיירים. כבר היו מקרים בעבר כי פרויקט פינוי בינוי לא התקיים בגלל אי הסכמה של דייר אחד בלבד. זו הסיבה למעשה שבעטיה נחקק בשנת 2006 חוק פינוי בינוי פיצויים, המאפשר לדיירים לתבוע את אותו דייר סורר במידה וסירובו הוא בלתי סביר. כמו כן נקבע, כי בבנייני מגורים המכילים 4 דירות ומעלה, יהיה צורך בהסכמתם של 80 אחוזים מכלל הדיירים ולא של מאה אחוזים, כפי שנקבע בעבר.

שלח לחבר
 

החברה לחיזוק מבנים
טל':   089316129
פקס 089316128
כתובת: רח' פארן 4, יבנה.


משלוח דואר: ת.ד 719, מיקוד 76100 רחובות
e-mail: info@hizuk.co.il

 
בניית אתרים - סטפ נט בע''מ   |   קידום אתרים באינטרנט