יתרונות וחסרונות של פינוי בינוי

 
 

 יתרונות וחסרונות של פינוי בינוי

הרבה אנשים העומדים בפני תהליך של פינוי בינוי שואלים את עצמם, האם מדובר בפרוצדורה חיובית. לצד היתרונות של פינוי בינוי שרלוונטיים יותר לטווח הרחוק, ישנם גם חסרונות אליהם צריך להתייחס בטווח המיידי, וכדאי לקחת את הכל בחשבון לפני שיוצאים לדרך.

עם זאת, יש לזכור כי פינוי בינוי נהוג בכל רחבי העולם כבר עשרות שנים, וישראל היא לא המדינה הראשונה בה פועלים באופן הזה. פינוי בינוי הוא סימן למדינה מודרנית ומערבית השמה דגש על תכנון לעתיד, ולכן כדאי להתייחס אל הנושא הזה בכובד ראש. אך מהם היתרונות של פינוי בינוי וחשוב מכך – מה הם החסרונות?

היתרונות: שדרוג באיכות החיים ובסביבה המחיה

על מנת להבין את הדברים לעומקם, כדאי להתחיל עם היתרונות של פינוי בינוי. ראשית, מדובר בתהליך שבסופו מקבלים האזרחים דירות חדשות ומשודרגות. לא משנה באיזה מקום בארץ מנוצל פינוי בינוי, עדיין יש הבדל בין שכונות לפני תחילת השיפוץ והאופן בו השכונות נראות אחר כך. ממצב בו הדיירים גרים בבתים רעועים הם מקבלים אופציה לבית שהוא חזית הבנייה העכשווית, על שלל היתרונות המלווים מצב כזה. בנוסף, פינוי בינוי משדרג לא רק את הבית עצמו אלא גם את הסביבה שלו.
מספיק להסתובב בערים כמו בת ים, חיפה או גבעתיים ולראות שכונות בהם נעשה פרויקט פינוי בינוי, על מנת להבין את ההבדל. המחירים של שכונות לפני הליכי פינוי בינוי אינם דומים למחירים בסוף התהליך, והתושבים המקומיים הם אלו שמרוויחים מכך. במקביל, לצד העלייה ברמת החיים ואיכות השכונה הגוברת, מקבלים גם השטחים הציבוריים שנמצאים באזור אופי חדש. לא עוד גינות ציבוריות מוזנחות וישנות, אלא שטח הולם וראוי לילדים, מבוגרים וכמובן משפחות.
יתרון אחרון של פינוי בינוי אשר קשור יותר לקבלן המבצע ופחות לאזרחים הוא האהדה לה הוא זוכה. פרויקטים של פינוי בינוי מבליטים את היזמים ומאירים אותם באור חיובי. מדובר על אינטרס נוסף בין שלל האינטרסים המשותפים לקבלנים ולדיירים, ועושה רושם שהמצב הזה לא עומד להשתנות.

החסרונות: ההסכמה והטרח

החסרונות של פינוי בינוי מורכבים יותר, אך גם אותם יש לשקול. העניין הראשון אליו צריך להתייחס הוא ההסכמה של כל הדיירים: ללא קונצנזוס בשכונה או בבניין סביב פינוי בינוי לא ניתן לממש תקנות מסוגים מסוימים, וקבלנים רבים נמנעים מכך. בנוסף, ישנו העניין החשוב של מעבר הדירה. התושבים מפונים מבתיהם ועל הקבלן למצוא להם דירה חלופית, מה שלעיתים מלווה בטרחה וקשיים. האם זה שווה את המחיר? צריך לבדוק כל מקרה לגופו.

שלח לחבר
 

החברה לחיזוק מבנים
טל':   089316129
פקס 089316128
כתובת: רח' פארן 4, יבנה.


משלוח דואר: ת.ד 719, מיקוד 76100 רחובות
e-mail: info@hizuk.co.il

 
בניית אתרים - סטפ נט בע''מ   |   קידום אתרים באינטרנט