סקירה: מה קורה עכשיו בפרויקטי פינוי בינוי ברחבי הארץ?

 
 

 סקירה: מה קורה עכשיו בפרויקטי פינוי בינוי ברחבי הארץ?

בחודשים האחרונים מתרחשים פרויקטים שונים של פינוי בינוי, במטרה להפוך שטחי קרקע באזורים שונים לתשתיות עליהן ניתן להקים בניינים חדשים. מהן המגמות הבולטות, ולמה כדאי לשים לב?

מבת ים עד ירושלים

במרכז הארץ, ניתן למצוא פינוי בינוי בולט בירושלים: 276 יחידות כאלו קמו בשכונת תלפיות, כאשר במסגרת הפרויקט יפונו 72 יחידות ישנות. למרות שרק בחודשים האחרונים החל הפרויקט לתפוס תאוצה, מעניין להיזכר כי כבר בשנת 2004 הוכרז המתחם על ידי הממשלה כראוי לאזור פינוי בינוי. השטח עצמו המיועד אל פינוי בינוי גדול יחסית, וכולל לא פחות מהיקף של 5.5 דונם. גם באזור הקרוב יותר לגוש דן, כמו למשל בקרית אונו ורמת השרון, ניתן לראות תנופת פינוי בינוי חדשה.
ברחוב שאול המלך בקרית אונו יזמה הועדה המקומית לתכנון 456 יחידות דיור חדשות שאמורות להמשיך את רצף התכנון הקיים. ברמת השרון, לעומת זאת, כמות היחידות קטנה יותר – 192 בלבד והמתחם עצמו שיוקדש לטובת פינוי בינוי יהיה על בסיס 48 דירות ישנות. בבת ים למשל, הפרויקטים של פינוי בינוי מקבלים תאוצה של ממש: 900 דירות חדשות יקומו באחד האזורים הצפופים במדינה, בה מתאכלסים לא פחות מ-16,000 נפש בממוצע לקמ"ר. העיר היא דוגמא טובה לאופן בו פינוי בינוי משנה את המרקם הסביבתי, ובצורה כזו עונה על אחת המטרות המרכזיות של החקיקה האזרחית.

פינוי בינוי והקשר אל אנשי העסקים

נושא אחר הקשור אל פינוי בינוי ועלה לכותרות לאחרונה בערי המרכז הוא המחויבות של הדיירים לאנשי העסקים. בגבעת שמואל למשל מבקשים התושבים כבר תקופה ארוכה להמשיך הליכי פינוי בינוי שהופסקו לפני 11 שנים, בעקבות פרשת דודי אפל. מטרת הפנייה היא להחיל מחדש את התהליכים של פינוי בינוי בשכונת גיורא הנמצאת בעיר. בקשה זו מצטרפת לדברים שנאמרים על ידי גורמים ממשלתיים בנושא פינוי בינוי, המדברים על נחיצות הפרויקט והצורך בהנעה שלו לאזורים אחרים בארץ.

מצפינים ובונים

גם בצפון פרויקטים רבים של פינוי בינוי עולים על סדר היום הציבורי והאזרחי. בחודש אוקטובר אושרה בחיפה תכנית פינוי ללא פחות מ-370 יחידות. אלו יקומו לאחר פינוי של 126 יחידות במצב ירוד, על מנת לשמור על עתודות המגורים, כאשר שבעה בניינים ישנים יוחלפו בלא פחות מעשרה בניינים חדשים. אם לא די בכך, אמור המתחם להכיל גם מועדון דיירים וחניות ציבוריות מבלי לוותר על השטחים הפתוחים הקיימים באזור. החברות הקבלניות המשתתפות בפרויקטי פינוי בינוי בחיפה ובשאר האזורים מציגות מול האזרחים את התכניות, ובכך מעודדת השקעות נוספות. יזמי פינוי בינוי פועלים בשיטת עלות-תועלת, וכך בוחנים את הכדאיות הכלכלית לכל אורך התהליך. לסיכום, נראה כי הדגש על פינוי בינוי לא יפסיק בקרוב – אלא יתפתח ויגיע גם לערים חדשות.

שלח לחבר
 

החברה לחיזוק מבנים
טל':   089316129
פקס 089316128
כתובת: רח' פארן 4, יבנה.


משלוח דואר: ת.ד 719, מיקוד 76100 רחובות
e-mail: info@hizuk.co.il

 
בניית אתרים - סטפ נט בע''מ   |   קידום אתרים באינטרנט