כל מה שאתם צריכים לדעת על תמ"א 38 כיום!

 
 

 כל מה שאתם צריכים לדעת על תמ"א 38 כיום!

במטרה לחזק בניינים ישנים, שאינם נבנו על פי התקנות הנהוגות למניעת פגיעה בעת רעידות אדמה, יצאה הממשלה בתכנית ארצית. על פי תוכנית זו, המכונה תמ"א 38, ניתנת לדיירי המבנה האפשרות להוסיף חדר לביתם ולהשביח את נכסם הפרטי, מבלי שהדבר יגרור מגוון רחב של הוצאות. את ההוצאות שנחסכות כתוצאה משיפוץ במסגרת תכנית תמ"א 38 ניתן לחלק לשני סוגים עיקריים: תשלומים פרוצדוראליים, דוגמת היטלים ותשלומים לעירייה, וכן התשלום לקבלן.

כיצד מתבצע התשלום לקבלן?

במקרים רבים, כאשר מחילים את התכנית תמ"א 38 על מבנים, נותנים לקבלן את הזכויות על בנייתה של קומה נוספת תמורת ביצוע השיפוץ, וזהו הרווח היחיד שלו. פירוש הדבר הוא שדיירי המבנה, עליו מבצעים את תכנית תמ"א 38, אינם נדרשים לשלם לקבלן. עם זאת, הוצאה כדאית בכל עת של פניה לשיפוץ תמ"א 38 היא פנייה לעו"ד בתחום. הסיבה לכך, נעוצה בעובדה, על פיה על מנת להשיג את השיפוץ המבוקש, יש להתמודד עם כמה וכמה גורמים שונים, העלולים להערים קשיים על ביצוע תמ"א 38. בין הגורמים הללו ניתן לציין שכנים שאינם מסכימים להחלת הפרויקט, או שכנים שאינם גרים בבניין עצמו ואינם מעוניינים בביצוע של תמ"א 38. מעבר לכך, הסתייעות בעו"ד מיומן בהחלת פרויקטים של תמ"א 38, תבטיח הצעה משתלמת מצד הקבלן, וכן ביצוע שיפוץ באופן כזה שלא יפגע באורח חייכם התקינים.

אז מה ייצא לנו מזה?

באופן כללי, ניתן לייחס יתרונות רבים וחשובים הנגרמים מביצוע התכנית של תמ"א 38. ראשית, היתרון המרכזי לשמו נוצרה התכנית הוא שלאחר ביצוע תמ"א 38, המבנה כולו יהיה עמיד יותר מפני רעידות אדמה או נזקים סביבתיים אחרים. במקרים רבים, ביצוע תמ"א 38 ישפיע ישירות גם על מחירי ביטוח הדירה מפני נזקים ויובילו לחיסכון נוסף. שנית, הסיבה שמביאה בניינים רבים לבצע תמ"א 38 איננה בהכרח האפקט הבטיחותי של הפרויקט. בפועל, תמ"א 38 מביאה לשדרוג משמעותי בערך הנכס, בין אם בשל החדר הנוסף, המעלית המותקנת או שיפוץ השטחים המשותפים.

מי יכול לבצע שיפוץ על פי תכנית תמ"א 38?

במסגרת החוק, הוגבלה השימוש בתכנית תמ"א 38, אך ורק לבניינים שנבנו לפני שנת 1980 וגובהם אינו עולה על שלוש קומות. עם זאת, ביצוע תמ"א 38 מותנה בכדאיות הקבלן לביצוע העבודה תמורות הדירה הנוספת שיקבל. מתוקף כך, ישנם אזורים מסוימים בהם לקבלנים לא שווה לקחת את ביצוע העבודה, ועל כן, ביצוע התכנית של תמ"א 38 אינה רלוונטית עבורם. מעבר לעניין זה, בניינים בהם מותקנת מעלית, או בניינים בהם קומת הגג נמצאת בבעלות פרטית ולא בבעלות משותפת של כל בעלי הדירות בבית המגורים, יתקשו גם הם להעביר תוכניות תמ"א 38, פשוט בשל התנגדות פנימית לכך.

שלח לחבר
 

החברה לחיזוק מבנים
טל':   089316129
פקס 089316128
כתובת: רח' פארן 4, יבנה.


משלוח דואר: ת.ד 719, מיקוד 76100 רחובות
e-mail: info@hizuk.co.il

 
בניית אתרים - סטפ נט בע''מ   |   קידום אתרים באינטרנט