תמא 38 - היום כבר קל יותר לביצוע

 
 

 תמא 38 - היום כבר קל יותר לביצועחיזוק מבנים

תמ"א 38 היא תוכנית מתאר כלל ארצית שחוברה בשנת 2002, שנועדה לחזק מבנים ותיקים מפני רעידות אדמה הצפויות להתרחש בארץ. התוכנית של תמא 38 חלה על כל מבני המגורים שקיבלו היתרי בנייה לפני שנת 1980 ומטרתה של תמ"א 38 היא לתמרץ את בעלי דירות המגורים הישנות לחזק את הבניין ולשפרו, וכך להגן על חיי אדם ועל רכוש.

הרעיון שמאחורי תמ"א 38 ויתרונותיה

רעידות אדמה הן תופעות טבעיות שלא ניתן לנבא אותו או לצפות את מועד הגעתן, אך ניתן לומר באופן עקרוני כי הן עתידות להתרחש במדינת ישראל בעתיד. בנוסף, תווי התקן של הבנייה בישראל עברו בשנים האחרונות, מאז שנת 1980, שינויים מהותיים והוכנסו בהם תוספות של הגנה על המבנה ועל חיי אדם בתוכו. מתוך שילוב הנסיבות הללו יצרה המועצה הארצית לתכנון ובנייה יחד עם ממשלת ישראל את תוכנית תמא 38, אשר נועדה לחזק ולשפץ את כל המבנים שלא עומדים עוד בתקן הבניה, אינם בנויים על פי תקן ישראלי 413 בין אם הם משמשים או לא משמשים למגורים, ועלולים לא לשרוד רעידת אדמה שתפתיע את ישראל, על מנת לבצע היערכות מקדימה ואיכותית לקראת הגעתן של רעידות האדמה לאיזורנו.
בתהליך של חיזוק מבנים על פי תמא 38 לא נדרשים הדיירים להגיש תוכניות בנייה מפורטות מטעם המדינה, כאשר המטרה היא לעודד אותם לחזק את המבנים ללא הביורוקרטיה הכרוכה בכך, ובעזרת תמ"א 38 ניתן לקבל היתרי בנייה בהליך פשוט ומהיר למדי. הועדה המקומית לתכנון ובנייה מעניקה את זכויות הבניה על פי תמ"א 38 על פי ראות עיניה ושיקול דעתה, תוך מתן היתרים לתוספות בניה וחיזוק מבנים וכן תוך מתן הקלות במס לדיירים. לעיתים

מדוע כיום תמ"א 38 קלה יותר לביצוע?

כיום ניתן לבצע תוכניות תמא 38 גם בבתים משותפים תוך מתן תמריץ מהמדינה. המטרה היא להבטיח את קיומה של תוכנית תמ"א 38 בבתים משותפים, תוך התחשבות בכך שמדובר בהוצאה כבדה למדי של חיזוק המבנים שלא פשוט להטילה על התושבים. הרעיון הוא שדיירי הבתים שהם האחראיים על חיזוק הבית, יכולים להתקשר עם יזם או עם קבלן כדי לא לשלם בעצמם על ההוצאה לפועל של תמא 38, ולהעביר אליו הן את הפיקוח על התהליך והן את ההוצאות. בתמורה לכך, יוכל אותו קבלן או יזם לקבל לידיו דירות חדשות שיבנה בבנין, ולמכור אותן וכך לכסות את העלות של חיזוק על פי תמ"א 38 ואף להרוויח. כך הדיירים זוכים לחיזוק של השלד והמבנה ללא עלות. חיזוק שכזה בבית משותף כולל על פי תוכנית תמ"א 38 מספר פעולות כמו הוספה של מעלית, שיפוץ של חדרי מדרגות וחזיתות הבניינים, הוספת חדרי ממ"ד בטחוניים או מרפסות שמש לדירות הבניין וכן ייצוב של המבנה וחיזוק השלד.

 

שלח לחבר
 

החברה לחיזוק מבנים
טל':   089316129
פקס 089316128
כתובת: רח' פארן 4, יבנה.


משלוח דואר: ת.ד 719, מיקוד 76100 רחובות
e-mail: info@hizuk.co.il

 
בניית אתרים - סטפ נט בע''מ   |   קידום אתרים באינטרנט