תמ"א 38 - כך תבצעו שדרוג משמעותי ללא הוצאות

 
 

 תמ"א 38 - כך תבצעו שדרוג משמעותי ללא הוצאות

תמ"א 38 מאפשרת למעשה שיפוץ מאסיבי של חלל הבית והשטחים המשותפים מבלי שהדבר יהיה כרוך בהוצאות נוספות. מטרתה הראשונית של תוכנית תמ"א 38 היא לחזק את יסודותיהם של מבנים ישנים באמצעות שיפוץ, כך שאלו יהיו אמידים יותר מפני רעידות אדמה. התכנית מיועדת למבנים ששנת הבניה שלהם קודמת לשנת 1980. עם זאת, העיקרון על פיו מבוצעת התכנית של תמ"א 38 טומן בחובו גם שיקולים כלכליים. 

האלמנט הכלכלי של תמא 38

העיקרון על פיו מונחית שיטת הפעולה באמצעות תמ"א 38 הוא שבניית קומה נוספת לבניין הקיים, היא כשלעצמה פעולה בעלת שווי כלכלי רב, וביכולתה לכסות את עלויות שיפוץ הדירות הפרטיות האחרות ואת השטחים המשותפים. בשל כך, תמ"א 38 תהיה אפשרות רווחית במיוחד עבור קבלנים באזורים מסוימים ומוגבלים. הבעיה מתחילה כאשר קבלנים חיצוניים אינם רואים פוטנציאל רווח עבור מבנה מסוים. אז עומדות בפני הדיירים כמה אפשרויות: האחת, לוותר באופן גורף על ביצוע פרויקט תמ"א 38 בשטחם, והשנייה, לבצע פרויקט תמ"א 38 בכוחות עצמם.

תמ"א 38 ביוזמת הדיירים

מעבר לסיבה הטכנית, דיירים רבים בוחרים לבצע פרויקט תמ"א 38 בבניין המגורים שלהם באופן עצמאי מסיבות אחרות לגמרי. בשנים האחרונות, הדיירים המתגוררים בקומת הגג ומחזיקים בו באופן בלעדי, הם אלו היוזמים פעמים רבות ביצוע של תמ"א 38 והם גם לוקחים על עצמם את כל מה שכרוך בתהליך. המטרה העיקרית של ביצוע תמ"א 38 במקרים הללו הוא הוספת קומה לדירה העליונה. סיבה נוספת שהולכת והופכת נפוצה היא שמבני מגורים רבים יוזמים פרויקט תמ"א 38 בשל עיקרון הרווח. הוספת קומה נוספת לבניין מגורים שווה הרבה מאוד כסף, ולא תמיד כדאי לחלוק את הרווח הזה עם קבלן או יזם המבצע תמ"א 38.


כיצד נבצע תמ"א 38 באופן עצמאי?

השלב הראשון שיש לבצע על מנת להתחיל בפרויקט תמ"א 38 הוא אסיפת דיירים. בשלב הזה, חשוב לקבל את הסכמתם של כמה שיותר דיירי הבניין. לעיתים, ניתן לבצע פרויקט תמ"א 38 גם כאשר אין את הסכמתם של כל דיירי הבניין, וניתן להסתפק בהסכמה של מרבית הדיירים. בשלב הבא, יש צורך למנות עו"ד לביצוע הפרויקט. הוא יהיה זה האחראי לאספקת חוזי העבודה בין דיירי הבניין לקבלנים המבצעים עבורם את אותו פרויקט תמ"א 38 וכן לניהול הכספים במוזרמים לטובת הפרויקט. בשלב הבא, יש לבחור בעלי מקצוע מתאימים לביצוע תמ"א 38. ככלל, רצוי ומומלץ לבחור תמיד בעלי מקצוע בעלי ניסיון קודם בפרויקטים של תמ"א 38. אל לנו לשכוח שמדובר בפרויקט בעל סגנון עבודה וצרכים שונים במקצת מביצועו של שיפוץ רגיל. לאחר שבחרנו את בעלי המקצוע לפרויקט ובעזרתם בנינו את התוכניות הנדרשות, כל שנותר הוא להגיש את הבקשה ולהמתין לקבלת היתר בנייה.

 

שלח לחבר
 

החברה לחיזוק מבנים
טל':   089316129
פקס 089316128
כתובת: רח' פארן 4, יבנה.


משלוח דואר: ת.ד 719, מיקוד 76100 רחובות
e-mail: info@hizuk.co.il

 
בניית אתרים - סטפ נט בע''מ   |   קידום אתרים באינטרנט