מימוש תמא 38

 
 

שיטות מימוש תמא 38

מימוש תמא 38 לנושא רעידות אדמה הינו תהליך ארוך ומסובך הכולל: תכנון חיזוק המבנה ע"פ דרישות הרשויות, תכנון תוספות אחוזי הבניה, תכנון חזיתות המבנה ותכנון שיפוץ כללי, לאחר הכנת כל התכניות יש לקבל היתר בניה מידי הרשות רישוי עסקים , רק בעל מקצוע מוסמך רשאי להגיש הבקשה  להיתר בניה לאחר שבדק את כל דרישות הרשות לפני תחילת התכנון, לאחר קבלת היתר הבניה יש להכין תכניות עבודה ולבנות טבלת לוחות זמנים, גיוס קבלן לביצוע עבודות השיפוץ, גיוס מנהל פרוייקט ומפקח בניה אשר תפקידם ביצוע פיקוח מלא כי הקבלן מבצע בדיוק את אשר נקבע בתכניות, לאורך כל תהליך מימוש תמ"א 38 יש להפעיל עו"ד המתמחה בתחום המקרקעין לצורך ביצוע המשימות.

השיטות למימוש תמ"א 38

קיימות 3 שיטת למימוש תמא 38:
1. מימוש עצמי - וועד הבית ממן את חיזוק הבניין וזוכה בסופו של הפרויקט ברווח בגין תוספות הבניה. בשיטה זו על הדיירים להשקיע סכומי כסף נכבדים שיוחזרו להם בסיומו של הפרויקט עם מכירת תוספות הבניה (דירות, מחסנים). חסרונה המרכזי של השיטה היא בסיכון הרב שדיירי הבניין לוקחים על עצמם וזאת בשל כניסתם לפרויקט שהידע שלהם בו מצומצם ובעלי העניין בו רבים דבר שעלול להביא לסכסוכים שיעכבו את הפרויקט במקרה הטוב ויגרמו לביטולו במקרה הפחות טוב. יתרונה של שיטה זו היא בכך שוועד הבית ימקסם את הרווח מהתמריצים הניתנים במסגרת התמ"א.

2. מימוש ע"י קבלן -
קבלן מקבל לידיו את הזכויות לתוספות הבניה מועד הבית בתמורה לביצוע החיזוק של הבניין. בשיטה זו על ועד הבית לבצע את שלבי הערכת הכדאיות, טרום ההתקשרות לקבלן, איתור קבלן, חתימת החוזה מולו ופיקוח על עבודתו באופן עצמאי. על אף שבשיטה זו רב הפעילות עוברת לאחריותו של בעל מקצוע שירכז את הפעילות מול הרשויות ומול בעלי מקצוע נוספים נדרשת השקעה רבה מצד ועד הבית על מנת לוודא כי האינטרסים של בעלי הדירות נשמרים והם מקבלים את אשר הובטח להם במסגרת ההתקשרות.

3. מימוש ע"י חברה מקצועית -
ועד הבית מעסיק חברה פרטית אשר מנהלת את הפרויקט לחיזוק של הבניין בתמורה לזכויות לתוספות בניה. החברה יכולה לשלם לקבלן בעבור עבודתו ולזכות ברווח ממכירת תוספות הבניה או לחילופין להעביר את הזכויות לקבלן תוך ניכוי אחוז מסוים מהרווח הצפוי. בשני המקרים דיירי הבניין נהנים מהעובדה כי הם אינם משקיעים ולו שקל אחד בפרויקט אולם מצד שני הם אינם זוכים ברווח הגלום בתמ"א בצורת תוספות בניה אלא, זוכים להטבות אחרות כדוגמת: שיפוץ הבניין, הוספת מעלית, הוספת לובי מפואר וכמובן חיזוק עמידותו של הבניין ברעידות אדמה.

החברה לרישוי עסקים עוסקת בליווי תהליכי רישוי עסקים ובכללם תחום תמא 38.

שלח לחבר
 

החברה לחיזוק מבנים
טל':   089316129
פקס 089316128
כתובת: רח' פארן 4, יבנה.


משלוח דואר: ת.ד 719, מיקוד 76100 רחובות
e-mail: info@hizuk.co.il

 
בניית אתרים - סטפ נט בע''מ   |   קידום אתרים באינטרנט