פינוי בינוי – רמת החיים עולה

 
 

 פינוי בינוי – רמת החיים עולה

כבר בשנת 1998 הנהיג משרד הבינוי והשיכון מדיניות של פינוי בינוי. מטרתה של תכנית בינוי פינוי היא לשפר את פני השכונות העירוניות, לצורך שיפור הנוף הסביבתי, וגם לצורך העלאת רמת החיים בשכונה ושיפור איכות האוכלוסייה המתגוררת בשכונה. על מנת לעודד קבלנים ויזמים לבצע פרויקטים במסגרת תכנית בינוי פינוי.

פינוי בינוי, איך זה עובד?

פינוי בינוי מאפשר לדיירים בבניינים ישנים ומוזנחים לשפץ את ביתם וליהנות מהטבות והקלות של משרד הבינוי והשיכון, הקלות במס שבח. במסגרת תכנית בינוי פינוי יכולים דיירי הבניינים לשפץ את המבנים בהם הם חיים, את הדירות ולהעלות באופן משמעותי את ערך הנכס שלהם.
תכניות בינוי פינוי הם בדרך כלל תוצאה יזומה של קבלנים ויזמים. בניינים ומבנים ישנים ומוזנחים באזורים מבוקשים ואסטרטגיים הם סוג של אוצר עבור הקבלנים. תכנית בינוי פינוי מסייעת להקמת פרויקטים יוקרתיים מבלי לשנות את מטרת הנכס.
בשנת 2006 החלה תנופה של פרויקטים של תכנית פינוי בינוי כחלק מהרפורמות שהנהיג משרד הבינוי והשיכון, על מנת לעודד קבלנים ויזמים להתחיל בעבודות ופרויקטים של פינוי בינוי. תכנית פינוי בינוי כדאית לא רק לדיירים המשדרגים את הנכס שלהם, ומעלים את הערך שלו בעשרות אחוזים, אלא גם לקבלנים שכמובן מרוויחים גם ממכירת הדירות החדשות.

מה קורה אם ישנם דיירים המתנגדים לביצוע פרויקט פינוי בינוי?

אחד התנאים הבסיסיים לביצוע רפורמת פינוי בינוי בבניין הוא הסכמה מלאה של כלל דיירי המבנה לביצוע התכנית. כחלק מהרפורמות שהנהיג משרד הבינוי והשיכון בשנת 2006, על מנת להפוך את תכנית פינוי בינוי לברת ביצוע, נקבע כי במקרים בהם ישנו דייר אחד שמתנגד לביצוע פרויקט בינוי פינוי, רשאים הדיירים להגיש תביעה משפטית כנגד דייר המסרב לביצוע הפרויקט. הדייר זה יישא באחריות הנזקים הכלכליים שנגרמים לייתר הדיירים, כחלק מהעובדה שהם מתגוררים במבנה הפוגע באופן משמעותי ברמת החיים שלהם.

מה גורם לדיירים להתנגד לביצוע פרויקט פינוי בינוי?

הסיבות העיקריות המונעות מהדיירים לאשר את פרויקט פינוי בינוי קשורות בדרך כלל בדיור החלופי המוצע לדיירי הבית. לרוב קשה לקבל את הסכמת הדיירים לדיור חלופי הולם, ואז המשא ומתן לצורך ביצוע פרויקט פינוי בינוי הופך לארוך ומסובך יותר.
במגורים משותפים המכילים למעלה מ-4 דירות, יש צורך בהסכמה של לפחות שמונים אחוזים מכלל דיירי הבניין. אחד הפתרונות אותם מציעים הקבלנים לצורך שכנוע הדיירים להסכמה של פרויקט פינוי בינוי הוא היצע כספי תמורת הנכס.
פתרון נוסף של פינוי בינוי הוא לאפשר לדיירים מוקד דיור חלופי בזמן עבודות השיפוץ. הקבלנים יכולים להציע לדיירים לחזור אל הבתים הישנים – חדשים לאחר עבודות השיפוץ.
יש לקחת בחשבון, כי עבודות פינוי בינוי כוללות שיפוצים רבים פי תכניות מתאר מסובכות, ולכן העבודות עלולות להיערך זמן רב. זאת הסיבה שבעלי דירות רבים נרתעים מלהסכים לתכניות בינוי פינוי.

 

שלח לחבר
 

החברה לחיזוק מבנים
טל':   089316129
פקס 089316128
כתובת: רח' פארן 4, יבנה.


משלוח דואר: ת.ד 719, מיקוד 76100 רחובות
e-mail: info@hizuk.co.il

 
בניית אתרים - סטפ נט בע''מ   |   קידום אתרים באינטרנט