תמא 38 – ההגנה שלכם מפני רעידת אדמה

 
 

 תמא 38 – ההגנה שלכם מפני רעידת אדמה

החשש מפני רעידת אדמה הולך וגובר, וגם בישראל מתחילים להיערך לקראת רעידת אדמה. החשש מפני אסון רעידת אדמה חזקה ניכר בעיקר בעובדה, כי הנושא כמעט ואינו יורד מסדר היום התקשורתי, וחברות הביטוח אינן מפסיקות לפרסם תכניות פוליסות ביטוח המכסות גם במקרים של רעידת אדמה.
תכנית המתאר הארצית להגנה מפני רעידת אדמה היא תכנית תמא 38 היא תכנית שיצרה ממשלת ישראל בשנת 2005. תכנית תמא 38 מאפשרת חיזוק מבנים אשר אינם עומדים בתקן 413 לחוק התכנון והבניה, ובנוסף, תכנית תמא 38 פועלת לחיזוק מבנים שנבנו לפני שנת 1980. המשמעות של תכנית תמא 38 היא שדיירים בבתים משותפים יכולים לקבל מהמדינה סיוע לשיפוץ המבנה וזכויות בניה גדולות יותר.

מה מאפשרת תכנית תמא 38?

מעבר לעובדה, כי תכנית תמא 38 מאפשרת את חיזוק המבנה, לתכנית תמא 38 יתרונות נוספים. תכנית תמא 38 מאפשרת בין היתר את הרחבת יחידות הדיור בבניין, הוספת אגף, הוספת מעלית, שיפוץ פנים הבניין, הוספת קומות לבניין, הוספת יחידות דיור.
ניתן לומר בוודאות, כי תכנית תמא 38 כדאית גם לדיירים אך גם לקבלן. כיוון שמבנה העומד בתקני תכנית תמא 38 לא רק משפר את איכות חיי הדיירים ברמה ניכרת ומעלה בצורה משמעותית את ערך הדירה. ביצוע שיפוץ מבנים בהתאם לתכנית תמא 38 מעניק לקבלן תמריצים ממשרד הבינוי והשיכון. בנוסף פוטרת תכנית תמא 38 את הקבלן מתשלומי מס, מעניקה לקבלן זכויות על בניית דירות חדשות ומאפשרת לקבלן הקלות נוספות לפרויקטים עתידיים.

כיצד ניתן להוציא את תכנית תמא 38 אל הפועל?

1. מבנה העומד בתנאי תכנית תמא 38: בכדי לאשר את תכנית תמא 38 חייבים הדיירים לבדוק תחילה האם המבנה עומד בתנאי תכנית תמא 38. בדרך כלל יש לבדוק את הנושאים הבאים: כי המבנה כולל יותר משתי קומות, שהשטח של המבנה גדול מ-400 מטר רבוע, וכי המבנה עומד על עמודים. תנאים אלו הם תנאים הכרחיים למימוש תכנית תמא 38.
2. בדיקה הנדסית: השלב הראשון אליו מחויבים דיירי הבית המשותף לצורך הגשת בקשה לשיפוץ המבנה כחלק מתכנית תמא 38 הוא בדיקה הנדסית. כל פניה אל וועדת התכנון והבניה ברשות המקומית הנוגעת לתכנית תמא 38 מחויבת באישור בדיקה הנדסית שנעשתה על ידי גורם מקצועי מוסמך.  פרויקט תמא 38 יכול לצאת אל הדרך רק לאחר שבוצעה במבנה בדיקה הנדסית מקיפה, המוכיחה כי המבנה אכן לא חזק דיו לעמוד ברעידת אדמה, כי הבניין עומד על עמודים, ואכן הוא נבנה בתאריך הקובע. תנאי נוסף לביצוע תמא 38 הוא כי המבנה כולל יותר משתי קומות ששטחן הכולל הוא 400 מ"ר לפחות.
3. הסכמת הדיירים: תכנית תמא 38 לא יכולה לצאת אל הפועל ללא הסכמה של לפחות שני שליש מדיירי הבניין שחתמו על טופס ההסכמה.

שלח לחבר
 

החברה לחיזוק מבנים
טל':   089316129
פקס 089316128
כתובת: רח' פארן 4, יבנה.


משלוח דואר: ת.ד 719, מיקוד 76100 רחובות
e-mail: info@hizuk.co.il

 
בניית אתרים - סטפ נט בע''מ   |   קידום אתרים באינטרנט