הרווח של כולם דרך פינוי בינוי

 
 

הרווח של כולם דרך פינוי בינוי

פרויקט פינוי בינוי הפך להיות, מאז סוף שנות ה90, מדיניות רשמית של משרד השיכון. הסיבות למימוש של פינוי פינוי בינויבינוי נעוצות בסיבות היסטוריות: בשנות ה50 וה60 המדינה התמודדה עם גלי עליה עצומים מארצות שונות, שחייבה אותה לספק פתרונות דיור מידיים. עם השנים, הבניה נעשתה כמובן מודרנית יותר, ועקב רעיון הבניה לגובה אפשר לתת כיום פתרונות דיור טובים יותר לאנשים החיים במבנים ישנים. הגלים הגדולים מאתיופיה וברה"מ לשעבר, שהובילו לגידול חד באוכלוסיית המדינה, הובילה אותה להבין כי פינוי בינוי הוא הליך הכרחי, אשר מצד אחד יאפשר שיכון של משפחות רבות - ועדיין יביא לצמיחתם של אזורים עירוניים מושקעים ומטופחים ומרווחים. התושבים אשר חווים את התהליך של פינוי בינוי מצד שני, מקבלים לבסוף מבנה מודרני, עם אמצעים מתקדמים כמו מערכות מיזוג מתקדמות ומיזוג תת רצפתי. אפילו היזמים נהנים ממימוש של פינוי בינוי, שכן ההליך הוא זול יחסית, והסיכון שלו הוא נמוך יחסית מרגע שהפרויקט אושר.

כולם חייבים להסכים?

אחד החלקים המורכבים של פינוי בינוי, הוא כמובן הפינוי עצמו של הדיירים. יודגש כי על פי החוק, היזם מוכרח לתת לדיירים שפונו פתרון דיור חלופי - זוהי המהות של פינוי בינוי. יודגש אגב, כי פתרון הדיור מגיע אך ורק לבעלי הדירה, ולא לאנשים שגרים בשכירות.
על מנת להתגבר על מקרים בהם מיעוט מהדיירים מסרב לעבור את ההליך של פינוי בינוי, מסיבות לא מוצדקות, חוקק בשנת 2006 חוק הדייר הסורר, אשר מחייב את אותו מיעוט לפצות את הדיירים, עקב עיכוב פרויקט פינוי בינוי. כך אפשר להימנע ממצבים בעייתיים - ולהריץ את הפרויקט קדימה. 

ומה המצב של פינוי בינוי כיום?

הממשלה כל הזמן מפיקה לקחים מההליך של פינוי בינוי - מבקר המדינה, כמו גם היזמים עצמם, מצביע על כך שחייבים לבצע את פרויקט פינוי בינוי גם בערי הפריפריה ולאו דווקא בערים הגדולות. נכון להיום, הושלם פרויקט מרכזי אחד של פינוי בינוי בקריית אונו - והוכתר בהצלחה רבה. במקום 170 מבנים שהיו מלכתחילה, עומדים כ11 מבנים חדישים ומודרניים. מיותר לציין, כמה שטח רב התווסף בעקבות צמצום המבנים, וכמה ההליך של פינוי בינוי השתלם לבסוף לא רק לדיירים - אלא אף לסביבתם שנהנתה מעליית ערך הדירות בסביבה כולה עקב המימוש של פינוי בינוי.
נכון להיום יש כ80 מבנים ישנים שקיבלו אישור סופי להתחיל בהם את ההליך של פינוי בינוי, וכ8 מבנים שכבר החלו בתהליך הממשי של פינוי בינוי עם היזם. ישראל אגב, ידועה כמדינה שמטיבה מאד עם התושבים שעוברים הליך שעוברים פינוי בינוי - הפינוי מתבצע בהסכמה מלאה של הדיירים, ופתרונות הדיור החלופי שמוצעים בזמן ההליך של פינוי בינוי נחשבים לטובים ואף יוקרתיים יחסית, ביחס לפתרונות דיור אחרים בבריטניה ובארה"ב.

שלח לחבר
 

החברה לחיזוק מבנים
טל':   089316129
פקס 089316128
כתובת: רח' פארן 4, יבנה.


משלוח דואר: ת.ד 719, מיקוד 76100 רחובות
e-mail: info@hizuk.co.il

 
בניית אתרים - סטפ נט בע''מ   |   קידום אתרים באינטרנט