קצת על תהליך פינוי בינוי

 
 

 קצת על תהליך פינוי בינוי

אם זו פעם ראשונה שאתם נתקלים במושג של פינוי בינוי, רצוי לדעת למה הכוונה. כאשר מדובר על התהליך של פינוי בינוי, מדובר למעשה על הליך בו מבנים מגורים ישנים נהרסים, ובמקומם בונים מבנים חדשים - בהם מתגוררים אותם הדיירים המקוריים של המבנים שנהרסו. התהליך נקרא פינוי בינוי, משום שבאופן טבעי הדיירים מפונים לפתרון חלופי של מגורים זמניים, ובסופו של דבר חוזרים אל המבנים המחודשים שנבנים בצורה מודרנית, וכוללים בתוכם את כל השירותים והאמצעים החדישים ביותר הן על מנת שהמבנים יהיו בטוחים לחלוטין לשימוש, וכמובן שהמגורים בהם יהיו נוחים יותר וקלים יותר, בזכות הבניה המודרנית. כמו כן, בתהליך של פינוי בינוי אפשר לפנות שטח רב שקודם היו בו מבנים לטובת שטח פתוח וירוק, באמצעות שיטות חדשות של בניה לגובה.

ההיסטוריה של פינוי בינוי

תתפלאו לדעת, אבל פינוי בינוי הוא לא תופעה חדשה כלל וכלל - ובוודאי לא ייחודית למדינת ישראל. במדינות אירופאיות רבות נהוג מזה שנים לפנות אזורים בהם יש מבנים ישנים וצפופים, להרוס אותם ולהפנות את יושביהם לפתרון דיור זמני, ולבסוף להחזירם אל מבנים חדשים. כבר לפני שנים האירופאים עמדו על בעיות העיור, ולכן מצאו לצורך כך את הפתרון בדמותו של התהליך שאנו קוראים לו בישראל פינוי בינוי.
שורשיו של הליך פינוי בינוי נעוץ כבר בשנות ה60 במדינת ישראל, עת נחקק חוק פינוי ובינוי של אזורי שיקום התשכ"א-1965. החוק למעשה נותן גושפנקא חוקית לפינוי של דיירים מאזורי מגורים בעייתיים, מיקומם במקום זמני והחזרתם לאחר הבניה המחודשת. יודגש שכבר בחוק זה מימושו לא קבע כי הממשלה תוכל לעשות זאת בכל עת שתחפוץ, אלא אך ורק בהסכמת כלל הדיירים. הדבר נעשה בהשראה מהחקיקה ממדינות המערב שם ההליך כאמור החל, ומתבצע אף הוא בצורה דמוקרטית עם הסכמת הדיירים.

ומה התקדם מאז?

שורשים נוספים של הליך פינוי בינוי אפשר לזהות בפרויקט שיקום השכונות, אותו ביצע ראש הממשלה המנוח מנחם בגין בעזרת יגאל ידין ז"ל. הפרויקט החל בסוף שנות ה70 ומטרתו הייתה לשפר אזורי מצוקה בישראל, ע"י חיזוק המבנים, שיפור התשתיות, הוספת שטחים ירוקים וכיו"ב. בפרויקט זה אמנם לא נבנו מבנים ונבנו חדשים כמו בתהליך של פינוי בינוי - אבל הייתה זו הפעם הראשונה בה תושבים פונו מבתיהם מרצונם החופשי, בעיקר לצורך שיפור תשתיות, שיפוצים נרחבים וכיו"ב.
כאמור, כבר בשנות ה60 ניתן האישור לבצע הליך של פינוי בינוי, אולם העידוד הממשלתי של פינוי בינוי החל אך ורק בשנת 1998, עת משרד השיכון הכריז על פינוי בינוי בתור מדיניות רשמית של המשרד - ובכלל זה של השלטון עצמו כמובן. היום כולם מבינים את החשיבות של פינוי בינוי, בתור תהליך מרכזי וכחלק מהרעיון של התחדשות עירונית, והיום אנחנו כבר עדים למימוש מלא ראשון בקריית אונו - ובעתיד במקומות נוספים.

שלח לחבר
 

החברה לחיזוק מבנים
טל':   089316129
פקס 089316128
כתובת: רח' פארן 4, יבנה.


משלוח דואר: ת.ד 719, מיקוד 76100 רחובות
e-mail: info@hizuk.co.il

 
בניית אתרים - סטפ נט בע''מ   |   קידום אתרים באינטרנט