על חיזוק מבנים לרעידות אדמה

 
 

 על חיזוק מבנים לרעידות אדמה

לאור מצב המוכנות לרעידת אדמה ורעידות האדמה שיפן וניו-זילנד, מצא לנכון מבקר המדינה לפרסם השנה דו"חחיזוק מבנים שכותרתו "עמידות מבנים ותשתיות ברעידות אדמה - תמונת מצב". על פי הדו"ח, מאז שאושרה תמ"א 38 לראשונה בשנת 2005 ועד היום הייתה התקדמות מועטת ביישום תמ"א 38 בפועל. יישום תמ"א 38 הוא חשוב וחיוני לצורך מוכנותה של ישראל לרעידות אדמה.
על פי הדו"ח שהוציא מבקר המדינה, כאמור, הייתה התקדמות מועטה ביישום תמ"א 38 בארץ. התמונה העולה מהדו"ח איננה נוחה, בלשון המעטה. כבר בהקדמה מקדים מבר המדינה ואומר כי פעם אחר פעם מוצא עצמו מבקר המדינה מתריע בפני ממשלות ישראל על ההיערכות. ישראל נמצאת על קו השבר הסורי-אפריקאי ויש בה רעידות אדמה באופן תדיר למדי, אם כי רובן אינן מורגשות, אולם, לדעת מומחים, זה רק עניין של זמן עד שבישראל תתרחש רעידת אדמה קשה. דו"ח המבקר חושף תמונת מצב מדאיגה בכל המגזרים: מבתי החולים ועד לבתים הפרטיים.
"עיבוי-בינוי" באמצעות תמ"א 38 עכשיו!
תוכנית תמ"א 38 מאפשרת פתרון ראוי וכדאי הן לבעלי הבתים והן לקבלנים כדי להכין בניינים, על ידי עיבוי יסודותיהם וחיזוק המבנה על פי התקן הישראלי משנת 75'. נראה כי דווקא עכשיו שנשמעת מחאה אזרחית בדרישה לבניית עוד יחידות דיור – כחלק מפתרון כולל – זה הזמן לנצל את תמ"א 38 כדי לבנות בבניינים קיימים.
צעדים שאישרה עיריית תל-אביב – יפו בחודשים האחרונים יכולים להתבצע גם במקומות אחרים ומעודדים למעשה בנייה על פי תמ"א 38 – תוספת יחידות דיור מחד וחיזוק המבנים מאידך. על פי הצעדים שאשרה עיריית ת"א תותר בניית 2.5 קומות בחלק מהמבנים במקום קומה וחצי בד"כ. אישור צעד זה יאפשר בניית יותר יחידות דיור ומהווה תמריץ רציני לביצוע תמ"א 38 בטווח הקרוב.
תיקון מס' 3 של תמ"א 38 יצא לדרך
ייתכן כי תמ"א 38 היא רק חלק מהפתרון, אולם ברור כי יישום תוכנית תמ"א 38 הוא חשוב לצורך המוכנות לרעידות אדמה. התיקונים שהוצעו במסגרת תיקון תמ"א 38 שהוצא במאי השנה, נותנים תמריצים נוספים לקבלנים לנצל את התכנית. כך למשל, אחד התמריצים הוא האפשרות לנייד זכויות בנייה על פי התכנית גם בבניין שטרם נבנה. התיקון איננו מהפכני כמו התיקון הקודם שבהחלט יצר עידוד לניצול התכנית, אבל יש בו צעד נוסף בכיוון נכון.
יישום תמ"א 38 הוא חלק חשוב בהערכות לקראת רעידות אדמה. על מנת שלא נמצא את עצמו תוהים למה לא עשינו דבר כשעוד ניתן היה, כדאי לברר כבר עכשיו מה אפשר לעשות. תמ"א 38 מציע אפשרות פרקטית שניתן ליישם כבר בזמן הקרוב.

שלח לחבר
 

החברה לחיזוק מבנים
טל':   089316129
פקס 089316128
כתובת: רח' פארן 4, יבנה.


משלוח דואר: ת.ד 719, מיקוד 76100 רחובות
e-mail: info@hizuk.co.il

 
בניית אתרים - סטפ נט בע''מ   |   קידום אתרים באינטרנט