זה הזמן לפינוי בינוי

 
 

 זה הזמן לפינוי בינוי

פרוייקט פינוי בינוי נועד להתמודד עם מצוקת הקרקעות לבנייה בערים. הפרוייקט מאפשר לצופף את הבנייה בעיר באמצעות עידוד יזמים ובעלי דירות להעביר זכויות במקרקעין כדי לאפשר הריסת מבנה ישן ולהחליפו בבניין חדש עם מספר גדול יותר של יחידות דיור. דווקא בימים אלה, כשהאדמה רועדת עקב המחאה החברתית, פרויקטים על פי חוק פינוי בינוי יכולים לסמן חלק מפתרון לטווח הזמן המיידי.
חבלי לידה ו"חוק הדייר הסורר"
פרוייקט פינוי בינוי נולד כחלק ממדיניות המדינה כדי לצופף את הבנייה בערים ולהתמודד עם הדלדלות הקרקעות לבנייה בערים. לצורך ביצוע תוכנית פינוי בינוי היה צריך בעבר הסכמה של רוב מיוחס (80%) מבעלי הדירות בבניין. אולם, היו דיירים – במתחם שיועד לפרוייקט פינוי בינוי – אשר היו מסרבים כדי ללחוץ על היזמים והדיירים וכך להשיג לעצמם פיצוי גדול במסגרת פינוי בינוי מאשר שאר הדיירים.
בשנת 2006 חוקק "חוק הדייר הסורר", אשר יצר עילה נזיקית של תביעה בגין פרוייקט שלא יוצא לפועל בגין סירוב של דיירים. החוק קובע שניתן להגיש תביעה נזיקית נגד דייר שבשל סירוב לא סביר מונע בסירובו ביצוע פינוי בינוי של הבניין או מקבץ בניינים. ניתן להגיש תביעה נזיקית גם אם 66% מהדיירים מסכימים לפרוייקט ובלבד שבמקבץ הבניינים יש רוב של 80% מסך בעלי הדירות.

תנופת בנייה באמצעות פינוי בינוי בכל הארץ

חיפוש קטן באינטרנט יראה שישנם הרבה פרויקטים של פינוי בינוי היוצאים לדרך בחודשים אלה ממש, בכל הארץ: 600 יחידות דיור חדשות ברחוב מצדה ורחוב יוספטל בבת ים; 1,000 ! דירות חדשות בגבעת אולגה, במקום 200 ישנות; ודירות רבות נוספות בערים אחרות כגון גבעתיים, יבנה רמת גן, תל-אביב – יפו ועוד.
האם פינוי בינוי יכול לעזור במצוקת הדיור?
חלק מהביקורות הנשמעות במחאות הנשמעות בארץ בחודש האחרון הוא כי בניגוד לטענת ראש הממשלה, ישנן קרקעות רבות בהן אושרו כבר פרויקטים לבנייה. המספרים מדברים על כ-200,000 פרוייקטים מאושרים שמחכים לתחילת הבנייה. בינתיים המדינה העבירה את חוק הוד"לים – ועדות הדיור הלאומיות – שאמור להקל על אישור תכניות בנייה למגורים ולמנוע סחבת בין משרדית.
בהחלט ייתכן כי פרוייקט פינוי בינוי יכול לתת מענה בטווח הזמן הקרוב למחסור בדירות. על ידי הוספת דירות לשוק הנדל"ן, ניתן יהיה להוריד את גובה השכירות ומחירי הבתים. גם אם יש צורך בחוק הוד"לים, הרי שבהינתן מספר גדול של פרויקטים שאושרו והאפשרות לבצע פרויקטים של פינוי בינוי – נראה כי יש כבר דרכים להתמודד עם המחסור בדירות ולהוסיף כמות מכובדת של דירות כבר בזמן הקרוב – כדי להוריד את המחירים ולהקל על יוקר המחייה.

שלח לחבר
 

החברה לחיזוק מבנים
טל':   089316129
פקס 089316128
כתובת: רח' פארן 4, יבנה.


משלוח דואר: ת.ד 719, מיקוד 76100 רחובות
e-mail: info@hizuk.co.il

 
בניית אתרים - סטפ נט בע''מ   |   קידום אתרים באינטרנט