היום קל יותר לבצע פינוי בינוי במקבצי בניינים

 
 

 היום קל יותר לבצע פינוי בינוי במקבצי בניינים

שיטת פינוי בינוי איננה חדשה, אולם ישנם קשיים רבים בביצוע שלה. כשהחלו לאזול השטחים הפתוחים לבניה בערים, החליטה המדינה על תכנית פינוי בינוי כמדיניות רשמית. אחד הקשיים הגדולים ביותר לביצוע תכנית פינוי בינוי היה הצורך בהסכמה של של 80% מבעלי הדירות בבניין כדי לבצע את התכנית – אולם לא עוד. תיקון לחוק מאפשר פינוי בינוי גם בהסכמת פחות מ-80% מהדיירים בבניין.
כולנו מכירים את הפרויקטים של פינוי בינוי ואיך הם עובדים: חוק פינוי בינוי קובע מסגרת בה יזמים יכולים, באיזורים מסוימים, להציע לבעלי הדירות בבניין או במקבץ בניינים, פיצוי תמורת הפינוי מדירתם ובעצם לקבל שטח לבניית בניין חדש וגבוה יותר, עם יותר יחידות דיור.
במקום בניין בן 3 קומות עם 12 דירות, היזם יכול לבנות בניין גבוה יותר עם 48 או 60 דירות, תוך . דיירי הבניין יקבלו דיור חלופי על חשבון הקבלן לתקופת הבנייה ולאחריה ישובו לבניין החדש, לדירה חדשה שתהיה שלהם. הרעיון הבסיסי של פינוי בינוי הוא לצופף את הבנייה בערים ולהחליף את הדירות הקיימות בבניינים עם יותר דירות, כדי להתמודד עם מצוקת הקרקעות.
פרוייקט פינוי בינוי יכול לכלול יחס של ארבע דירות חדשות על כל דירה שמפונה. מבחינת הדיירים, הרי שהכדאיות היא בכך שלדיירים מוצע פיצוי, לפחות בדיור חליפי, בדירה גדולה יותר מהדירה הנוכחית. אולם, אחת הבעיות העיקריות, כאמור, היתה שבשביל פרוייקט פינוי בינוי היה צורך בהסכמה של 80% מהדיירים בכל בניין. דיירים רבים היו מעכבים את הפרויקטים כדי להצליח להשיג יותר הטבות או הסכם טוב יותר יחסית לדיירים האחרים.
בשנת 2006, לאור ריבוי מקרי דיירים סרבנים חוקק חוק פינוי דיור (פיצויים), אשר בא להתמודד עם התופעה הזאת. החוק יוצר מנגנון לחץ שמאפשר לדיירים לתבוע את נזקיהם כתוצאה מעיכוב או אי ביצוע פרוייקט פינוי בינוי – אם התנגדות הדייר או הדיירים הסרבנים איננה סבירה. החוק קובע גם מספר חלופות מהי התנגדות סבירה.
כיוון שהנזק הנגרם לדיירים, במקרה של התנגדות לא סבירה, הוא מאוד ברור וקל להוכחה, מהווה התיקון לחוק תמריץ לביצוע התכניות.
התיקון הנוסף של החוק מאפשר התייחסות למקבץ בניינים כיחידה אחת במקום רק לבניין אחד. ניתן יהיה להגיש תביעות נגד סרבנים גם אם פחות מ-80% מהדיירים בבניין מסכימים לתכנית פינוי בינוי אם: ראשית, ההתנגדות איננה סבירה; ושנית, אם יש רוב של 80% מסך בעלי הדירות במקבץ. הגשת תביעה כזאת יכולה להפעיל לחץ גדול מאוד על דייר סרבן ובעצם יכולה להקל על ביצוע הפרוייקט.

שלח לחבר
 

החברה לחיזוק מבנים
טל':   089316129
פקס 089316128
כתובת: רח' פארן 4, יבנה.


משלוח דואר: ת.ד 719, מיקוד 76100 רחובות
e-mail: info@hizuk.co.il

 
בניית אתרים - סטפ נט בע''מ   |   קידום אתרים באינטרנט