הרקע לקיומה של תכנית תמא 38

 
 

 הרקע לקיומה של תכנית תמא 38

תכנית תמא 38 היא ככל הנראה, אחת מתכניות המתאר הארציות המפורסמות ביותר, שרבים מהאנשים, גם אלו שלא עוסקים בנדל"ן בחיי היום יום שלהם, שמעו עליה. כדי להבין מתי יש צורך לבצע תמא 38, ראוי קצת להכיר את הרקע של המבנים בישראל. מבנים רבים בישראל, הוקמו בצורה חפוזה למדי, חלקם במסגרת דיור ציבורי, או פשוט עם עקרונות בניה ישנים יחסית. החל משנות ה70, חלה עליה במודעות של עמידת המבנים לרעידות אדמה. במדינת ישראל עצמה, לא הייתה רעידת אדמה חזקה כבר למעלה מ100 שנה, אך מכיוון שאי אפשר לחזות רעידות אדמה, חשוב תמיד להיות מוכנים. תמא 38 בא לתת מענה למבנים ישנים מבלי להרוס אותם, אלא רק לשפץ אותם. למעשה במסגרת תמא 28 משפצים את המבנה, והופכים אותו עמיד לרעידות אדמה, כאשר בתהליך זה אפשר גם להוסיף דירות חדשות, להוסיף מעלית, להוסיף חניה, ולהעלות את שווי המבנה.

באופן עצמאי או עם קבלן?

באופן עקרוני, לא חייבים תמא 38 כדי לשפץ את המבנה שלכם. אם כל הדיירים מתאגדים ביחד, הם יכולים להחליט כי הם פשוט משפצים את המבנה, ואז המבנים החדשים שיהיו שם, הם למעשה בבעלותם, והם יכולים למכור אותם או להשכיר אותם, כאשר הרווחים מתחלקים ביניהם. היתרון של ביצוע תמא 38 באופן עצמאי (אף שלא מדובר באמת בתמא, כפי שנראה בהמשך) הוא בכך שבסופו של דבר הדיירים מרוויחים באופן ישיר מכך שערך המבנה שלהם עלה, ואף יכולים לקיים לעצמם הכנסה קבועה נאה למדי.
לעומת זאת תמא 38 בהגדרתה, היא ביצוע השיפוץ על ידי קבלן. התהליך הוא פשוט למדי - הדיירים חותמים על הסכם מול הקבלן, ובעצם מעבירים לו את הזכויות על הבניין. הם כמובן ממשיכים להיות הבעלים של הדירות עצמם, אולם הבעלות על הדירות החדשות (בהנחה שיוקמו כאלה) תהיה של הקבלן. חשוב להבין, כי היתרון של תמא 38 הוא בכך שהוא לא עולה לכם כסף. אמת, הדירות הנוספות לא יהיו בבעלותכם, אבל גם העליתם את שווי הדירה שלכם, וגם לא שילמתם על כך.

חוסכים יותר בטווח הארוך עם תמא 38

יתרה מזו, ביצוע תמא 38 בעזרת קבלן יכול אף לחסוך לכם יותר כסף לטווח הארוך, בעיקר אם אתם גרים בבניין רב קומות. במצב כזה, אם לא הייתם מבצעים תמא 38, אלא משפצים על חשבונכם, ההכנסות היו מגיעות אליכם, אבל מתחלקות בין כל השכנים. אם יש הרבה שכנים - ההכנסות כמובן קטנות, ובמקביל אתם גם שילמתם על כל התהליך. לעומת זאת בביצוע של תמא 38 אתם לא משלמים על שיפוץ המבנה, כך שכבר חסכתם הוצאה רצינית מאד. בהמשך תוכלו למכור את הדירה שלכם, בשווי הרבה יותר גבוה מהשווי המקורי שבו רכשתם אותה, בזכות תמא 38.

שלח לחבר
 

החברה לחיזוק מבנים
טל':   089316129
פקס 089316128
כתובת: רח' פארן 4, יבנה.


משלוח דואר: ת.ד 719, מיקוד 76100 רחובות
e-mail: info@hizuk.co.il

 
בניית אתרים - סטפ נט בע''מ   |   קידום אתרים באינטרנט