לבצע תמ"א 38 בצורה עצמאית

 
 

 לבצע תמ"א 38 בצורה עצמאית

העיתונים מלאים בכותרות על תמ"א 38, ואתם תוהים האם תוכנית זו יכולה להיות רלוונטית גם עבורכם? יותר מכל תוכנית מתאר ארצית אחרת, נראה כי תמ"א 38 היא המוכרת ביותר לציבור הרחב, לפחות לפי השם. היום מקובל לדבר על תמ"א 38 בעיקר במונחים של נדל"ן ורווחים, למרות שהמטרה המקורית שלה היא שונה לחלוטין. המטרה של תמ"א 38 היא לתת מענה למבנים ישנים, אשר נבנו לפני 1980, ולא עומדים בתקנות הנוכחיות של עמידות מבנים מפני רעידות אדמה. עם זאת, העובדה שבמסגרת תמ"א 38 המבנה עובר מקצה שיפורים ושיפוצים, מאפשרת בהחלט לנצל זאת לטובת שיפוץ דירות, ואף הוספת דירות חדשות. יש כמובן אפשרות שהדיירים יעשו זאת בצורה עצמאית.

תמיד עומדת לכם הזכות

נתחיל בכך שלכל קבוצת דיירים, יש את הזכות באופן עקרוני להתחיל לבצע תמ"א 38 על המבנה שבו הם גרים. ההבדל אגב, הוא בסך הכל בזהות הדיירים. אם גג המבנה הוא בבעלות של דייר מסוים (או יותר מאחד, אך לא מדובר ברכוש משותף של כלל דיירי הבניין), אזי היזם של תמ"א 38 הוא אותו דייר. במידה והגג הוא רכוש משותף של כלל דיירי הבניין, במקרה כזה כלל הדיירים יחשבו בתור ה"יזם" של תמ"א 38 לצורך העניין.
סביר להניח שלכם, כדיירים, אין ממש ניסיון בתחום הנדל"ן. לכן, מה שעליכם לעשות הוא כמובן קודם כל להשיג את ההסכמה הדרושה על ביצוע הפרויקט. יתכן מצב שבו חלק מהדיירים לא יסכימו לפרויקט, אך לא יהיה צורך לקבל את הסכמתם. הם כמובן לא יישאו בהוצאות של תמ"א 38, וגם לא ייהנו מהרווחים. אפשר להמחיש זאת באמצעות דוגמא נוספת: אם במסגרת תמ"א 38 הוספתם מעלית לבניין, אך חלק מהדיירים לא השתתפו במימון הפרויקט, אפשר שזו תהיה מעלית פרטית אשר הגישה אליה היא רק באמצעות מפתח.

לפנות אל חברת ניהול מקצועית

לאחר שהשגתם את ההסכמה הדרושה לביצוע תמ"א 38, זה הזמן לפנות אל חברת ניהול העוסקת בתחום זה. יש היום מספר חברות ניהול העוסקות בתחום של תמ"א 38. הרעיון מאחורי חברת ניהול, הוא בכך שהיא בעצם מבצעת עבורכם את כל הניהול המקצועי, כולל העבודה הבירוקרטית מול העירייה, השגת מימון רצוי וכיו"ב. החברה גם יכולה לעזור לכם בבחירת אנשי המקצוע שיבצעו עבורכם את העבודה של תמ"א 38 (אם כי ההחלטה היא בסופו של דבר שלכם).
כמו כן, בנוסף לבחירה של חברת ניהול ואנשי מקצוע, אל תשכחו לבחור גם עו"ד המומחה בתחום של תמ"א 38, על מנת שהוא ינסח עבורכם את כלל ההסכמים הדרושים במסגרת תכנית זו. בנוסף, עליכם לדאוג לפתוח חשבון בנק משותף של כלל הדיירים המשקיעים בפרויקט, שבו יתנהלו ההוצאות וההכנסות של הפרויקט.

שלח לחבר
 

החברה לחיזוק מבנים
טל':   089316129
פקס 089316128
כתובת: רח' פארן 4, יבנה.


משלוח דואר: ת.ד 719, מיקוד 76100 רחובות
e-mail: info@hizuk.co.il

 
בניית אתרים - סטפ נט בע''מ   |   קידום אתרים באינטרנט