על פינוי בינוי והמסים הקשורים אליה

 
 

 על פינוי בינוי והמסים הקשורים אליה

התכנית שנקראת: פינוי בינוי תופסת כותרות לא רק בעיתונות הנדל"ן, אלא אף במוספי החדשות השונים. לאט לאט יותר ויותר פרויקטים של פינוי בינוי מאושרים על ידי העיריות ועל ידי הדיירים והיזמים הלוקחים בהם חלק.

פינוי בינוי היא תכנית מיוחדת, אשר נלקחה כדוגמה ממדינות מערביות בהן היא בוצעה בהצלחה במטרופולינים שונים. התכנית נקראת לעתים גם תכנית להתחדשות עירונית, משום האופי המיוחד שלה. בתכנית פינוי בינוי הורסים מבנה ישן, משכנים את דייריו במבנים זמניים (על חשבון היזם), ובינתיים בונים באותו מקום פרויקט מגורים חדש לחלוטין, ומשכנים בו מחדש את הדיירים. היתרון של פינוי בינוי הוא גם בעליית רמת החיים של הדיירים עצמם, ושיפור איכות החיים הכוללת בשכונה שבה בוצע הפרויקט, ואף בעיר כולה. על מנת לעודד יזמים לקחת חלק בפרויקט זה, קיימים מספר פטורים הקשורים לתחום המיסוי, שכדאי להכיר אותם.

אין בכלל מע"מ

ראוי לדעת כי במסגרת הפרויקט של פינוי בינוי, ליזם עצמו יש פטור מלא מתשלום המע"מ לאורך כל הפרויקט. הפטור הוא מלא, והוא ניתן באופן ישיר. זה מהווה הקלה משמעותית גם על היזם, אבל לא פחות כמובן על הדיירים שרוכשים את הדירות הללו, שכן המחירים נמוכים יותר עבורם בשל כל אותן הקלות מיסוי.
עוד פטור מעניין מאד שראוי לשים לב אליו הוא הפטור ממס שבח במסגרת פרויקט פינוי בינוי. מס שבח הוא המס אשר מוטל על רווחים בעקבות עסקה בתחום הנדל"ן. מכיוון שבתהליך של פינוי בינוי הקבלן למעשה קונה את הדירות מהדיירים, עליהם באופן עקרוני לשלם מס שבח. עם זאת, קיים פטור מתשלום מס זה עבור יחידת דיור בודדת לכל משפחה. כלומר אם למשפחה יש יותר מיחידת דיור אחת במסגרת פרויקט פינוי בינוי, היא תקבל פטור רק על דירה אחרת (אם כי, חשוב לציין שהיא זכאית לבחור את הדירה הזו). כמו כן, במצב שבו היא כן צריכה לשלם את המס, הוא מוטל רק על ערך הדירה עצמה, ולא על ערך הקרקע (שכן המשפחה תחזור להתיישב באותה קרקע בדיוק).

פטור גם ממס רכישה

פינוי בינוי מעניק פטור נוסף ליזם, הפעם בעת רכישת הנכסים מהדיירים. בעת רכישה, קיים מס אשר נקרא מס רכישה. החוק קבע בתחילה הנחה על מס הרכישה במסגרת של פינוי בינוי שעומד באופן עקרוני על 5% משווי עסקת הרכישה. ההנחה במסגרת של פינוי בינוי הייתה אמורה להיות תקפה רק עד שנת 2006, אולם היא הוארכה (בשל עיכוב הפרויקטים בארץ). כיום הקבלן אמנם צריך לשלם 5% מס רכישה במסגרת פינוי בינוי, אך רק על שווי הדירות עצמן, ולא על שווי הקרקע והרווח הקבלני הניתן לו. אין ספק כי כל ההקלות שהוצגו מעידות על כך שהמדינה מעודדת את ביצוע הפרויקט בכמה שיותר נקודות בארץ.

שלח לחבר
 

החברה לחיזוק מבנים
טל':   089316129
פקס 089316128
כתובת: רח' פארן 4, יבנה.


משלוח דואר: ת.ד 719, מיקוד 76100 רחובות
e-mail: info@hizuk.co.il

 
בניית אתרים - סטפ נט בע''מ   |   קידום אתרים באינטרנט