תמ"א 38 "על קצה המזלג"

 
 

 תמ"א 38 "על קצה המזלג"

לתהליך חיזוק בניינים במסגרת תמ"א 38 חשיבות כפולה פרויקט תמ"א 38 גם הופך את הבניין עמיד בפני רעידות אדמה וגם מקפיץ את ערך הנכס.
חשיבות זו הופכת את תמ"א 38, במקרה ואתה בעל נכס, לעסק משתלם מאוד עבורך. במאמר זה תמצא מספר פרטים, שהם מעין מדריך מקוצר, בנוגע לדברים שיש לזכור / לבחון / לקחת בחשבון כשנכנסים לפרויקט תמ"א 38.

1. אלו בנינים זכאים להיות כלולים בפרויקט תמ"א 38?
התקן הישראלי בנוגע לעמידות בניינים בפני רעידות אדמה נכנס לתוקף כבר בשנת 1975, אך על פי החוק נקבע שזכאות לתמ"א 38 תינתן לבניינים שזכו להיתר בנייה  לפני הראשון בינואר 1980. 
חשוב לדעת שהזכאות לתמ"א 38 לא נוגעת לבנייני מגורים בלבד אלא גם לבנינים לשימושים אחרים, דהיינו, גם בניין משרדים, אשר עונה על הדרישות לעיל זכאי לתמ"א 38.

2. מה יכול להיות כלול בפרויקט תמ"א 38?
פרויקט תמ"א 38 יכול לכלול חיזוק של המבנה בפני רעידות אדמה בלבד, אך בנוסף לכך יכול לכלול הוספת יחידות מגורים, הגדלת יחידות מגורים קיימות, הוספת מרפסת ואפילו הוספת מעלית. כפי שכבר צוין, המשמעות היא שלפרויקט תמ"א 38 יש פוטנציאל עצום לבעל הנכס הקיים. בעל הנכס יכול להגדיל את שטח דירתו, להוסיף לה מרפסת, ואולי אף לקנות דירה נוספת בבניין.

3. אלו צעדים יש לעשות על מנת להצטרף לפרויקט?
על מנת להצטרף לפרויקט תמ"א 38, עליך להשיג את הסכמתם של שאר בעלי הדירות/ הנכסים בבניין אותו אתה מעוניין לצרף לפרויקט. כדי לאמוד את סיכוייך להעביר את הפרויקט, נסה לערוך סקר בקרב בעלי הנכס על עמדותיהם בנוגע לתמ"א 38. במקביל נסה להסביר להם על הפרויקט על חשיבותו הרבה הן מבחינה בטיחותית והן מבחינת הפוטנציאל הכלכלי שטמון בו. לאחר שבעלי הדירות הסכימו להצטרף לפרויקט, החתם אותם על טופס הסכמה לקבלת הצעות לפרויקט תמ"א 38.

לאחר השגת הסכמתם של בעלי הנכסים, עליך לתאם עם בעלי מקצוע בנוגע לפרויקט. צרו קשר עם יזמים בנוגע להיקף התכנית הרצוי.
חשוב לבדוק את טיב היזם איתו אתם עובדים. ערכו "סקר שוק" בנוגע לאמינותו, לניסיון העבודה שלו בכלל ולניסיון העבודה שלו במסגרת פרויקטי תמ"א 38 בפרט. חשוב לציין, שיש להתייעץ עם עורך דין מומחה בנושאי תמ"א 38 לאורך כל התהליך.

שלושת הסעיפים שהוצגו לעיל הם רק "טעימה" קטנה, אך חיונית בנוגע לדברים שיש לקחת בחשבון במקרה וברצונך לצרף בניין זה או אחר לפרויקט תמ"א 38. במקרה והבניין אותו אתה מעוניין לשפץ עומד בתקנים הנדרשים לפרויקט, השגת את הסכמת בעלי הנכסים, סיכמת עם היזם על היקף תכנית שמתאים לשניכם, והצלחת לגייס את הכסף הנדרש, תוכל לשדרג את הנכס שלך, הן מבחינת ערכו והן מבחינה בטיחותית.

*הטקסט נכתב בלשון זכר, אך מתייחס לשני המינים.

 

שלח לחבר
 

החברה לחיזוק מבנים
טל':   089316129
פקס 089316128
כתובת: רח' פארן 4, יבנה.


משלוח דואר: ת.ד 719, מיקוד 76100 רחובות
e-mail: info@hizuk.co.il

 
בניית אתרים - סטפ נט בע''מ   |   קידום אתרים באינטרנט