בין פרויקט תמא 38 לפינוי בינוי

 
 

 בין פרויקט תמא 38 לפינוי בינוי

הביטויים תמא 38 ופינוי בינוי נשמעים לעתים קרובות בקרב יזמים וקבלנים שונים, ולא רק בקרבם. גם אנשים שהם לא "אנשי מקצוע" עושים שימוש תדיר יחסית בשני הביטויים ולאו דווקא בהקשרם הנכון. בקטע זה ננסה להסביר את הדומה והשונה בין תמא 38 לבין פינוי בינוי, את המשמעות של שני סוגי התכניות והאפקטיביות שלהן.

גם תכנית תמא 38 וגם תכנית פינוי בינוי יוצאות מתוך נקודת מוצא דומה: שיפור הסביבה העירונית הקיימת. שתי התכניות עונות על שלושה צרכים מרכזיים:
1. הצורך של הרשויות לשיפור המבנים הקיימים בעיר.
2. הצורך של בעל הנכס להעלאת ערכו של הנכס, ובכך להעלות את רמת החיים.
3. המניע העסקי של הקבלן או היזם.

בשלוש הנקודות הללו קיים דמיון רב בין תמא 38 לבין פינוי בינוי. אך כל אחת משתי התכניות עונה על הצרכים שהוצגו בדרך שונה: תכנית תמא 38 עונה על הצרכים באמצעות שיפוץ וחיזוק המבנה הקיים. מטרתה הראשונית של התכנית היא חיזוק בניינים אשר אינם עומדים בתקן הקיים, בנוגע לעמידות במקרה של רעידות אדמה. נוסף על חיזוק הבניין הקיים תכנית תמא 38 כוללת אפשרויות שונות להפיכת הנכס המטופל לאטרקטיבי יותר - הוספת דירות, הגדלת דירות קיימות ועוד.

פרויקט תמא 38 יכול לכלול את השתתפותם של בעלי הנכס בהוצאות השיפוצים, אך חשוב לציין שהרשויות מעודדות את הפרויקט באמצעות פטור ממיסוי מקרקעין ופטור מהיטל השבחה. אפשרות אחרת היא מימון הפרויקט על ידי יזם בתמורה לרכישת הדירות בבניין.

היתרון הגדול בפרויקט תמא 38 הוא היעילות והמהירות היחסית בהן ניתן להקפיץ את ערך הנכס. בשל העובדה שפרויקט תמא 38 נוגע לחיזוק ושיפור מבנים קיימים, העבודה הנדרשת היא בחזקת עבודת שיפוץ ולכן משך הזמן שלה קצר יחסית.


פרויקט פינוי בינוי

לעומת פרויקט תמא 38, פרויקט פינוי בינוי נוגע להחלפת מבנה ישן במבנה חדש. כבר מההגדרה שניתנה לעיל ניתן להבין את ההבדל היסודי בין שני הפרויקטים. בעוד תמא 38 מתמקד בשיפור מבנה קיים, נקודת הפתיחה של פרויקט פינוי בינוי שונה בתכלית. היתרון הבולט שבפרויקט זה לעומת פרויקט תמא 38 הוא, שבסופו של דבר מדובר בהחלפת דירה ישנה בדירה חדשה "יד ראשונה". ערך של דירה כזו יכול להיות גבוה יותר מדירה ישנה שהורחבה. למרות היתרון הנ"ל, יש לקחת בחשבון את העובדה שבניגוד לשיפוץ בניין במסגרת תמא 38, תהליך פינוי בינוי עלול לקחת לארוך זמן רב יותר.

לסיכום, כפי שהוצג בקטע קצר זה תמא 38 ופינוי בינוי הם שני ביטויים שונים אך בעלי נקודות השקה בעלי פוטנציאל רב, הן לבעל הנכס והן לרשויות המקומיות. לשני הפרויקטים אלמנטים ייחודיים שיש צורך להתחשב בהם. לבעל נכס, אשר מחפש למצוא לשדרג את הנכס הקיים לבחון את שתי האפשרויות- פינוי בינוי ותמא 38, להעמיד את המאפיינים המיוחדים של כל אחד מהפרויקטים זה מול זה, ולהכריע בהתאם למניעיו ואילוציו.

 

שלח לחבר
 

החברה לחיזוק מבנים
טל':   089316129
פקס 089316128
כתובת: רח' פארן 4, יבנה.


משלוח דואר: ת.ד 719, מיקוד 76100 רחובות
e-mail: info@hizuk.co.il

 
בניית אתרים - סטפ נט בע''מ   |   קידום אתרים באינטרנט